Gorączka i domowe sposoby jej obniżania.
- By : Ponklub.com.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: gorączka, zdrowie
Podwyższona temperatura ciała w chorobach zakaźnych jest mechanizmem samoobrony organizmu. Na skutek działania gorączki zarazki stają się bardziej wrażliwe i przeciwciałom jest łatwiej zniszczyć intruza powodującego chorobę. Gorączka jest dowodem walki organizmu z intruzem jaki spowodował chorobę. Gorączka jest korzystną reakcją obronną, zatem powinno się ją obniżać, jeśli istnieje taka konieczność.
Najlepiej obniżać gorączkę za pomocą fizykoterapii polegającej na ochłodzeniu krwi z zewnątrz, dzięki temu korzystne działanie gorączki nie będzie tłumione. Do domowych sposobów na obniżanie gorączki zaliczamy owijanie łydek – pierwsze prześcieradło zwilżamy w zimnej wodzie i zawijamy w nie obydwie łydki. Następnie drugim suchym prześcieradłem owijamy nogi i pozostawiamy taki okład na łydkach aż się ocieplą. Nie stosujemy owijania jeśli gorączka spadnie do 38 – 38, 5 C, ponieważ wtedy zabieg osłabiałby właściwości obronne gorączki. Zabieg powtarzamy przy ponownym wzroście temperatury. Następnym sposobem do walki z gorączką są mokre skarpetki według księdza Kneippa, działają na podobnej zasadzie co owijanie łydek, jednak łagodniej.
Zdrowie, a gorączka
Takie specjalne skarpetki można kupić w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Parę skarpetek o mniejszym rozmiarze namaczamy w zimnej wodzie i wkładamy na stopy. Na nie nakładamy większe skarpety suche. Gorączka po mimo niewątpliwego dobrego działania również zawsze obciąża organizm a szczególnie układ sercowo-naczyniowy. Kolejnym sposobem pomocnym przy zbijaniu temperatury są zimne kompresy. Można posłużyć się woreczkami do lodu lub zimnymi kompresami, które są dostępne w aptece i w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Następnie zimne kompresy przykładamy w okolice pachwin po obu stronach by ochłodzić krew. Na te kompresy kładziemy suche prześcieradło, gdy lód się roztopi, zdejmujemy kompresy. Powtarzamy zabieg do zbicia temperatury do 38 – 38, 5 C. Pomocne mogą okazać się także kąpiele w wodzie, której temperatura jest niższa o 0, 5 – 1 stopień Celsiusza. Przy nieznacznie podwyższonej ciepłocie ciała nie wolno zmuszać się do wysiłku, a przy wyższej gorączce obowiązkowe jest leżenie w łóżku. Ważne jest aby pomieszczenie, w którym przebywa chory było dobrze wywietrzone. Chory powinien dużo pić, najlepsza będzie letnia woda, woda z cytryną, soki warzywne, oraz herbaty ziołowe i owocowe. Herbata lipowa, z czarnego bzu, malinowa, herbaty z sokiem malinowym, z sokiem z czarnego bzu, z sokiem lipowym. W czasie gorączki zapotrzebowanie na płyny zwiększa się i należy je uzupełniać.