Gorączka i domowe sposoby jej obniżania.

Zdrowie

Podwyższona temperatura ciała w chorobach zakaźnych jest mechanizmem samoobrony organizmu. Na skutek działania gorączki zarazki stają się bardziej wrażliwe i przeciwciałom jest łatwiej zniszczyć intruza powodującego chorobę. Gorączka jest dowodem walki organizmu z intruzem jaki spowodował chorobę. Gorączka jest korzystną reakcją obronną, zatem powinno się ją obniżać, jeśli istnieje taka konieczność.

 

Najlepiej obniżać gorączkę za pomocą fizykoterapii polegającej na ochłodzeniu krwi z zewnątrz, dzięki temu korzystne działanie gorączki nie będzie tłumione. Do domowych sposobów na obniżanie gorączki zaliczamy owijanie łydek – pierwsze prześcieradło zwilżamy w zimnej wodzie i zawijamy w nie obydwie łydki. Następnie drugim suchym prześcieradłem owijamy nogi i pozostawiamy taki okład na łydkach aż się ocieplą. Nie stosujemy owijania jeśli gorączka spadnie do 38 – 38, 5 C, ponieważ wtedy zabieg osłabiałby właściwości obronne gorączki. Zabieg powtarzamy przy ponownym wzroście temperatury. Następnym sposobem do walki z gorączką są mokre skarpetki według księdza Kneippa, działają na podobnej zasadzie co owijanie łydek, jednak łagodniej.

Zdrowie, a gorączka

Takie specjalne skarpetki można kupić w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Parę skarpetek o mniejszym rozmiarze namaczamy w zimnej wodzie i wkładamy na stopy. Na nie nakładamy większe skarpety suche. Gorączka po mimo niewątpliwego dobrego działania również zawsze obciąża organizm a szczególnie układ sercowo-naczyniowy. Kolejnym sposobem pomocnym przy zbijaniu temperatury są zimne kompresy. Można posłużyć się woreczkami do lodu lub zimnymi kompresami, które są dostępne w aptece i w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Następnie zimne kompresy przykładamy w okolice pachwin po obu stronach by ochłodzić krew. Na te kompresy kładziemy suche prześcieradło, gdy lód się roztopi, zdejmujemy kompresy. Powtarzamy zabieg do zbicia temperatury do 38 – 38, 5 C. Pomocne mogą okazać się także kąpiele w wodzie, której temperatura jest niższa o 0, 5 – 1 stopień Celsiusza. Przy nieznacznie podwyższonej ciepłocie ciała nie wolno zmuszać się do wysiłku, a przy wyższej gorączce obowiązkowe jest leżenie w łóżku. Ważne jest aby pomieszczenie, w którym przebywa chory było dobrze wywietrzone. Chory powinien dużo pić, najlepsza będzie letnia woda, woda z cytryną, soki warzywne, oraz herbaty ziołowe i owocowe. Herbata lipowa, z czarnego bzu, malinowa, herbaty z sokiem malinowym, z sokiem z czarnego bzu, z sokiem lipowym. W czasie gorączki zapotrzebowanie na płyny zwiększa się i należy je uzupełniać.

Zdrowie
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się norowirusa?

Norowirus ma znaczący wpływ na zasoby opieki zdrowotnej. Pielęgniarki mogą zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się, dbając o odpowiednią higienę rąk i środki kontroli infekcji. Norowirus – pierwotnie znany jako wirus Norwalk – jest jednym z głównych organizmów odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Taksonomicznie jest to kaliciwirus; jest to jednoniciowy, …

Zdrowie
Najciekawsze zabiegi rehabilitacyjne

Terapia oraz rehabilitacja stały się integralną częścią każdej praktyki medycznej. Nie można mówić o leczeniu wielu schorzeń, szczególnie natury ortopedycznej oraz mięśniowej, bez wspomnienia o praktykach, które je uzupełniają. Fizykoterpia pomaga powrócić do pełnej sprawności po wielu urazach. Obecna lista usług ośrodków specjalistycznych zajmujących się fizjoterapią jest niezwykle długa i …

Uroda
Otyłość oraz odchudzanie

Szaleństwo związane z doskonałą sylwetką nasila się wraz z nadejściem lata. Każdy zaczyna patrzeć na swój brzuch i zastanawiać się skąd wzięła się ta tkanka tłuszczowa. Wtedy właśnie galopem rzucamy się by przystąpić do operacji „Odchudzanie. Jednak ta metoda zazwyczaj odbije się na nas jeszcze gorzej niż całkowite zaniechanie problemu. …