Najciekawsze zabiegi rehabilitacyjne

Zdrowie

Terapia oraz rehabilitacja stały się integralną częścią każdej praktyki medycznej. Nie można mówić o leczeniu wielu schorzeń, szczególnie natury ortopedycznej oraz mięśniowej, bez wspomnienia o praktykach, które je uzupełniają. Fizykoterpia pomaga powrócić do pełnej sprawności po wielu urazach. Obecna lista usług ośrodków specjalistycznych zajmujących się fizjoterapią jest niezwykle długa i pozwala pacjentom uniknąć długotrwałego bólu będącego powikłaniami po uciążliwych urazach takich jak zerwanie mięśnia czy uszkodzenia kości.

Leczenie, a Fizjoterapia

Leczenie według definicji jest próbą przywrócenia homeostazy w organizmie zaburzonej w wyniku choroby bądź kalectwa. Kończy się więc ono w momencie, kiedy przestajemy przyjmować lekarstwa bądź nasze mięśnie czy kończyny zrosną się na nowo. Rehabilitacja zajmuje się doprowadzeniem wyleczonej części ciała, do stanu sprawności wyjściowej, która często jest tracona mimo całkowitego wykurowania urazu. Obecna medycyna przedstawia szereg zabiegów mogących polepszyć sprawność uszkodzonych narządów. Ich szeroki wachlarz pozwala na elastyczny dobór narzędzi, by jak najbardziej przysłużyć się pacjentowi. Nie każde zajęcia rehabilitacyjne są lekkie i przyjemne, niektóre wymagają od nas wysiłku oraz pracy, jednak poprawne przeprowadzenie całego procesu pozwala cieszyć się pełną sprawnością nawet po poważnych urazach.

Przykładowe zabiegi

Z zabiegów Hydroterapeutycznych wyróżnić można masaż wirowy kończyn dolnych, który ma na celu pobudzić krążenie krwi w nogach, zapobiega przestojom krwi w żyłach, ma działanie również przeciwbólowe. Popularne są również okłady z FANGO, czyli leczniczego błota, które w dużej mierze pomaga ludziom zmagającym się z artretyzmem lub z długotrwałymi chorobami narządów wewnętrznych. Oprócz wymienionych, istnieje również ogromna gama hydromasaży.
Fizykoterapia to zdecydowanie szersza grupa zabiegów rehabilitacyjnych. Terapia ta bierze zazwyczaj nazwę od zjawiska fizycznego będącego głównym bodźcem leczniczym. Przykładem jest Krioterapia. Wykorzystanie np. ciekłego azotu pozwala na zmniejszenie obrzęków lub łagodzenie bólu z nimi związanymi.
Laseroterapia wykorzystuję wiązki lasera oraz ich biochemiczne właściwości, by wspomagać metabolizm komórkowy odpowiedzialny na przykład za szybsze zabliźnianie się ran. Jest również zalecana dla osób po skręceniach, złamaniach lub innych uszkodzeniach kończyn.
Magnetoterapia jak sama nazwa wskazuje, opiera się na polu magnetycznym, które ma zdolność do przenikania ludzkich tanek oraz pobudzania ich, tak by dostarczyć im więcej tlenu, a także pomóc w rozmnażaniu się tkanki łącznej. Najczęściej stosuje się ją w przypadku trudno gojących się ran oraz oparzeń, zapaleniu stawów lub tkanek okołostawowych. Ma zastosowanie również przy osteoporozie czy zapaleniu nerwów.
Prądy Kotza inaczej zwane rosyjską stymulacją są to impulsy elektryczne o częstotliwości niemal niewzruszającej naszych receptorów czuciowych, jednak głęboko wnikające w tkanki mięśni powodując ich skurcze. Terapia przeprowadzana tą metodą wspomaga siłę mięśni, ich przyrost oraz regeneracje. To bardzo pomocna metoda przy złamaniach ale również zanikach mięśni wynikających z różnych przyczyn.

Zdrowie
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się norowirusa?

Norowirus ma znaczący wpływ na zasoby opieki zdrowotnej. Pielęgniarki mogą zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się, dbając o odpowiednią higienę rąk i środki kontroli infekcji. Norowirus – pierwotnie znany jako wirus Norwalk – jest jednym z głównych organizmów odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Taksonomicznie jest to kaliciwirus; jest to jednoniciowy, …

Uroda
Otyłość oraz odchudzanie

Szaleństwo związane z doskonałą sylwetką nasila się wraz z nadejściem lata. Każdy zaczyna patrzeć na swój brzuch i zastanawiać się skąd wzięła się ta tkanka tłuszczowa. Wtedy właśnie galopem rzucamy się by przystąpić do operacji „Odchudzanie. Jednak ta metoda zazwyczaj odbije się na nas jeszcze gorzej niż całkowite zaniechanie problemu. …

Zdrowie
Stawy

Stawy to jedne z najbardziej nadwyrężanych i eksploatowanych elementów naszego ciała. Na ich przysłowiowych barkach spoczywa nasza zdolność poruszania się, zginania łokci, palców czy kolan. Stawy są swoistymi łożyskami wielkiej maszyny – człowieka. Dlatego ich leczenie oraz wspomaganie, nie powinno opierać się tylko na leczeniu bólu, choć to oczywiście pierwszy …