Owrzodzenie jamy ustnej – zapobieganie i leczenie

Zdrowie

Owrzodzenie jamy ustnej

Wrzody w jamie ustnej to zmiany zajmujące warstwy nabłonka oraz tkanki łączne znajdujące się pod nim. To nieprzyjemna przypadłość, która może powodować wiele bólu i niemały dyskomfort. Powodem owrzodzenia jamy ustnej są najczęściej uszkodzenia mechaniczne, a także nieprawidłowości związane z higieną jamy ustnej. Wrzody mogą pojawiać się na dziąsłach, podniebieniu oraz policzkach. Jak wyleczyć przypadłość i co zrobić, aby nie powróciła? Podpowiadamy.

Leczenie i profilaktyka

Zawsze lepiej jest zastosować działania profilaktyczne, niż leczyć owrzodzenie. Szczególnie narażeni są posiadacze aparatów ortodontycznych i protez zębowych. Często bowiem u takich osób pojawiają się właśnie owrzodzenia, które spowodowane są urazami mechanicznymi. Inne tego rodzaju urazy mogą występować przez zbyt mocne szczotkowanie zębów, spożywanie twardych pokarmów jak na przykład orzechy, których krawędzie są ostre, czy też nawyk przygryzania policzków. Warto unikać tego rodzaju zagrożeń, aby nie musieć borykać się z problemem wrzodów w jamie ustnej. W przypadku protez i aparatów ortodontycznych najlepiej jest skontaktować się z lekarzem specjalistą, który poleci odpowiednie preparaty na powstałe podrażnienia oraz sprawdzi, w jaki sposób można rozwiązać problem, aby proteza czy aparat nie podrażniał jamy ustnej. W drugim przypadku warto stosować specjalny wosk ortodontyczny, który każdy posiadacz aparatu powinien mieć zawsze przy sobie.
Innymi czynnikami mogą być także niektóre leki, jedynie ich odstawienie może rozwiązać problem. Zakażenia wirusowe i bakteryjne także mogą powodować owrzodzenie jamy ustnej. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem.
Warto pamiętać o regularnej i odpowiedniej higienie jamy ustnej. Szczoteczka, nić dentystyczna oraz płyn do płukania muszą być stosowane codziennie. W przypadku pojawienia się wrzodów, warto zastosować preparaty, które mają przyspieszać gojenie i zmniejszać ból.

Podsumowanie

Owrzodzenia w jamie ustnej powodują ból oraz dyskomfort. Najczęstszymi przyczynami ich powstawania są urazy mechaniczne, infekcje wirusowe i bakteryjne oraz nieprawidłowa higiena. Warto zadbać o swoją jamę ustną oraz unikać czynników, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne. Jeśli wrzody mimo wszystko się pojawią, dla złagodzenia bólu i przyspieszenia gojenia należy zastosować odpowiednie preparaty, które można nabyć w aptece.

Zdrowie
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się norowirusa?

Norowirus ma znaczący wpływ na zasoby opieki zdrowotnej. Pielęgniarki mogą zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się, dbając o odpowiednią higienę rąk i środki kontroli infekcji. Norowirus – pierwotnie znany jako wirus Norwalk – jest jednym z głównych organizmów odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Taksonomicznie jest to kaliciwirus; jest to jednoniciowy, …

Zdrowie
Najciekawsze zabiegi rehabilitacyjne

Terapia oraz rehabilitacja stały się integralną częścią każdej praktyki medycznej. Nie można mówić o leczeniu wielu schorzeń, szczególnie natury ortopedycznej oraz mięśniowej, bez wspomnienia o praktykach, które je uzupełniają. Fizykoterpia pomaga powrócić do pełnej sprawności po wielu urazach. Obecna lista usług ośrodków specjalistycznych zajmujących się fizjoterapią jest niezwykle długa i …

Uroda
Otyłość oraz odchudzanie

Szaleństwo związane z doskonałą sylwetką nasila się wraz z nadejściem lata. Każdy zaczyna patrzeć na swój brzuch i zastanawiać się skąd wzięła się ta tkanka tłuszczowa. Wtedy właśnie galopem rzucamy się by przystąpić do operacji „Odchudzanie. Jednak ta metoda zazwyczaj odbije się na nas jeszcze gorzej niż całkowite zaniechanie problemu. …