Odkryłeś niekorzystny zapis w umowie? Pomoże prawnik

Finanse i biznes

Korzystanie z usług prawnych okazuje się przydatne w wielu okolicznościach. Kiedy nie wiemy, gdzie znaleźć wyjście z jakiejś skomplikowanej sytuacji prawnej, kiedy padniemy ofiarą oszustwa lub mamy wątpliwości wobec tego, czy dane zachowanie jakiejś osoby wobec nas jest dopuszczalne, czy nie – w każdej z tych sytuacji może pomóc nam prawnik.

Wątpliwe zapisy w umowach

Nierzadko zdarza się, że w umowach, które zawieramy z usługodawcami bądź z pracodawcami, znajdują się zapisy, które, choć nie są zabronione przez prawo, sprawiają, że gdy przestrzegamy ich warunków, znacznie na tym tracimy. To tak zwane kruczki prawne. Oczywiście nie powinniśmy zgadzać się na takie traktowanie – w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z możliwości, jakie dają nam porady prawne. Dobry radca prawny potrafi znaleźć wyjście z nawet najbardziej zagmatwanych sytuacji i ratunek tam, gdzie go nie widzimy. Przeciw kruczkom prawnym można działać różnymi legalnymi sposobami, o których nawet nie wiedzieliśmy, że istnieją.

Niebezpieczne luki w prawie

Korzystanie z kruczków prawnych jest dość powszechnym zwyczajem. Wiele osób właśnie na nich opiera swoją działalność. Jeśli jakiś z nich staje się zbyt popularny, po jakimś czasie dąży się do poprawienia prawa, tak aby uniknąć wykorzystywania kruczka. Czasem jednak osoby, które dobrze znają się na prawie, po cichu korzystają z nich nawet przez lata, unikając rozgłaszania tego faktu. Oczywiście muszą być wtedy bardzo na bieżąco z prawem, aby wiedzieć, czy dana luka prawna jest ciągle jeszcze aktualna. Nie wystarczy jednak zapoznanie się z odpowiednim kodeksem – trzeba również brać pod uwagę orzeczenia sądu w danej sprawie, ponieważ zdarza się, że ktoś, kto sprzeciwia się wykorzystywaniu np. przez kontrahenta takiego zapisu, wytacza mu sprawę, a sąd orzeka na niekorzyść takiej osoby.

Zdarza się również, że niektórzy korzystają z usług prawnych specjalnie nakierowanych na znajdowanie i wykorzystywanie odpowiednich kruczków prawnych. Jeśli ktoś specjalizuje się w jakiejś gałęzi prawa, z pewnością wie, jakie znajdują się w nim luki i wie, jakie są możliwości z tego wynikające. W ten sposób potrafi działać sporo firm, które najpierw inwestują pieniądze w drogie porady i interpretacje prawne, a następnie czerpią z tego spore korzyści. Jest to jednak rozwiązanie, którego nie polecamy, w taki sposób balansuje się na granicy prawa i zawsze może zdarzyć się sytuacja, że w końcu odpowie się za takie zachowanie przed sądem.

Nie pozwól naruszać swoich praw

Dany zapis w umowie wcale nie musi być przeciwny temu, co mieści się w kodeksach prawnych, wystarczy jednak, że poważnie narusza interesy konsumenta lub kontrahenta i już to może spowodować wezwanie przed sąd. Dlatego też jeśli sami padniemy ofiarą niekorzystnej umowy wykorzystującej prawne kruczki, nie musimy się poddawać, z każdej sytuacji jest bowiem wyjście. Dobra kancelaria prawna, w której pracują osoby z szeroką wiedzą prawniczą i doświadczeniem z zakresu niekorzystnych umów z pewnością pomoże nam się z nich wyplątać.

Finanse i biznes
Kto może prowadzić księgę przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów jest znana każdej firmie. Mają bowiem obowiązek prowadzenia ją niemal wszyscy właściciele firm. Zwolnieni z obowiązku są jedynie ci, którzy z określonych przyczyn nie muszą się rozliczać w tradycyjny sposób, ponieważ dokonują tego na indywidualnych zasadach. Jeżeli już ktoś ma taką konieczność, aby prowadzić księgę przychodów …

Finanse i biznes
Jak pracuje nowoczesny księgowy?

Nowoczesne metody wykorzystywane w księgowości sprawiają, że wystawianie faktur i wiele innych rzeczy jest o wiele łatwiejsze, ale tylko pod warunkiem, że korzysta się z najlepszych programów. Wtedy też można bez problemu robić wszystko to, co potrzebne jest to tego, aby księgowość zawsze była na najwyższym możliwym poziomie.   Dodatkowe …

Finanse i biznes
Co pomoże w prowadzeniu działalności

W celu uproszczenia spraw związanych z księgowością niektóre osoby niepotrzebnie wydają swoje pieniądze na rzeczy, które i tak niczego nie zmieniają. Warto sobie to uświadomić, aby nie popełniać tego błędu i nie wydawać więcej niż jest to konieczne. Z kolei najlepszym sposobem na poprawienie wyników swoich księgowych jest wysłanie ich …