Odkryłeś niekorzystny zapis w umowie? Pomoże prawnik

Finanse i biznes

Korzystanie z usług prawnych okazuje się przydatne w wielu okolicznościach. Kiedy nie wiemy, gdzie znaleźć wyjście z jakiejś skomplikowanej sytuacji prawnej, kiedy padniemy ofiarą oszustwa lub mamy wątpliwości wobec tego, czy dane zachowanie jakiejś osoby wobec nas jest dopuszczalne, czy nie – w każdej z tych sytuacji może pomóc nam prawnik.

Wątpliwe zapisy w umowach

Nierzadko zdarza się, że w umowach, które zawieramy z usługodawcami bądź z pracodawcami, znajdują się zapisy, które, choć nie są zabronione przez prawo, sprawiają, że gdy przestrzegamy ich warunków, znacznie na tym tracimy. To tak zwane kruczki prawne. Oczywiście nie powinniśmy zgadzać się na takie traktowanie – w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z możliwości, jakie dają nam porady prawne. Dobry radca prawny potrafi znaleźć wyjście z nawet najbardziej zagmatwanych sytuacji i ratunek tam, gdzie go nie widzimy. Przeciw kruczkom prawnym można działać różnymi legalnymi sposobami, o których nawet nie wiedzieliśmy, że istnieją.

Niebezpieczne luki w prawie

Korzystanie z kruczków prawnych jest dość powszechnym zwyczajem. Wiele osób właśnie na nich opiera swoją działalność. Jeśli jakiś z nich staje się zbyt popularny, po jakimś czasie dąży się do poprawienia prawa, tak aby uniknąć wykorzystywania kruczka. Czasem jednak osoby, które dobrze znają się na prawie, po cichu korzystają z nich nawet przez lata, unikając rozgłaszania tego faktu. Oczywiście muszą być wtedy bardzo na bieżąco z prawem, aby wiedzieć, czy dana luka prawna jest ciągle jeszcze aktualna. Nie wystarczy jednak zapoznanie się z odpowiednim kodeksem – trzeba również brać pod uwagę orzeczenia sądu w danej sprawie, ponieważ zdarza się, że ktoś, kto sprzeciwia się wykorzystywaniu np. przez kontrahenta takiego zapisu, wytacza mu sprawę, a sąd orzeka na niekorzyść takiej osoby.

Zdarza się również, że niektórzy korzystają z usług prawnych specjalnie nakierowanych na znajdowanie i wykorzystywanie odpowiednich kruczków prawnych. Jeśli ktoś specjalizuje się w jakiejś gałęzi prawa, z pewnością wie, jakie znajdują się w nim luki i wie, jakie są możliwości z tego wynikające. W ten sposób potrafi działać sporo firm, które najpierw inwestują pieniądze w drogie porady i interpretacje prawne, a następnie czerpią z tego spore korzyści. Jest to jednak rozwiązanie, którego nie polecamy, w taki sposób balansuje się na granicy prawa i zawsze może zdarzyć się sytuacja, że w końcu odpowie się za takie zachowanie przed sądem.

Nie pozwól naruszać swoich praw

Dany zapis w umowie wcale nie musi być przeciwny temu, co mieści się w kodeksach prawnych, wystarczy jednak, że poważnie narusza interesy konsumenta lub kontrahenta i już to może spowodować wezwanie przed sąd. Dlatego też jeśli sami padniemy ofiarą niekorzystnej umowy wykorzystującej prawne kruczki, nie musimy się poddawać, z każdej sytuacji jest bowiem wyjście. Dobra kancelaria prawna, w której pracują osoby z szeroką wiedzą prawniczą i doświadczeniem z zakresu niekorzystnych umów z pewnością pomoże nam się z nich wyplątać.

Finanse i biznes
Kredyty i ich rodzaje – wszystko co musisz wiedzieć

Niejednokrotnie w życiu zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki. To może być niespodziewany, spory wydatek, chęć zainwestowania w coś, co później przyniesie nam korzyści, zakup samochodu lub mieszkania albo uruchomienie działalności gospodarczej. Osoba o przeciętnych dochodach często nie jest w stanie poradzić sobie z takim wydatkiem samodzielnie. …

Finanse i biznes
Jak poprawić swoją średnią sytuację finansową?

Pieniądze stanowią ważny element naszego codziennego życia. Każdego dnia korzystamy z pieniędzy do zaspokajania swoich podstawowych potrzeb. Wszelkie nadwyżki i oszczędności, można inwestować w dodatkowe przyjemności oraz rozrywki, takie jak na przykład egzotyczne wakacje lub nowe gadżety elektroniczne. Dodatkowa praca, dodatkowe pieniądze Większość osób, które posiada stałą pracę, może liczyć …

Finanse i biznes
Pożyczka i kredyt to nie to samo! Sprawdź, czym się różnią

Pojęcie pożyczki jest często używane zamiennie z pojęciem kredytu. Tymczasem według prawa są to dwa zupełnie różne produkty finansowe. Warto więc poznać ich dokładne znaczenie i warunki, zanim zdecydujemy się na któryś z nich. Pożyczka – najważniejsze cechy Podstawowym elementem, który odróżnia pożyczkę od kredytu jest to, że tą pierwszą …