Odkryłeś niekorzystny zapis w umowie? Pomoże prawnik

Finanse i biznes

Korzystanie z usług prawnych okazuje się przydatne w wielu okolicznościach. Kiedy nie wiemy, gdzie znaleźć wyjście z jakiejś skomplikowanej sytuacji prawnej, kiedy padniemy ofiarą oszustwa lub mamy wątpliwości wobec tego, czy dane zachowanie jakiejś osoby wobec nas jest dopuszczalne, czy nie – w każdej z tych sytuacji może pomóc nam prawnik.

Wątpliwe zapisy w umowach

Nierzadko zdarza się, że w umowach, które zawieramy z usługodawcami bądź z pracodawcami, znajdują się zapisy, które, choć nie są zabronione przez prawo, sprawiają, że gdy przestrzegamy ich warunków, znacznie na tym tracimy. To tak zwane kruczki prawne. Oczywiście nie powinniśmy zgadzać się na takie traktowanie – w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z możliwości, jakie dają nam porady prawne. Dobry radca prawny potrafi znaleźć wyjście z nawet najbardziej zagmatwanych sytuacji i ratunek tam, gdzie go nie widzimy. Przeciw kruczkom prawnym można działać różnymi legalnymi sposobami, o których nawet nie wiedzieliśmy, że istnieją.

Niebezpieczne luki w prawie

Korzystanie z kruczków prawnych jest dość powszechnym zwyczajem. Wiele osób właśnie na nich opiera swoją działalność. Jeśli jakiś z nich staje się zbyt popularny, po jakimś czasie dąży się do poprawienia prawa, tak aby uniknąć wykorzystywania kruczka. Czasem jednak osoby, które dobrze znają się na prawie, po cichu korzystają z nich nawet przez lata, unikając rozgłaszania tego faktu. Oczywiście muszą być wtedy bardzo na bieżąco z prawem, aby wiedzieć, czy dana luka prawna jest ciągle jeszcze aktualna. Nie wystarczy jednak zapoznanie się z odpowiednim kodeksem – trzeba również brać pod uwagę orzeczenia sądu w danej sprawie, ponieważ zdarza się, że ktoś, kto sprzeciwia się wykorzystywaniu np. przez kontrahenta takiego zapisu, wytacza mu sprawę, a sąd orzeka na niekorzyść takiej osoby.

Zdarza się również, że niektórzy korzystają z usług prawnych specjalnie nakierowanych na znajdowanie i wykorzystywanie odpowiednich kruczków prawnych. Jeśli ktoś specjalizuje się w jakiejś gałęzi prawa, z pewnością wie, jakie znajdują się w nim luki i wie, jakie są możliwości z tego wynikające. W ten sposób potrafi działać sporo firm, które najpierw inwestują pieniądze w drogie porady i interpretacje prawne, a następnie czerpią z tego spore korzyści. Jest to jednak rozwiązanie, którego nie polecamy, w taki sposób balansuje się na granicy prawa i zawsze może zdarzyć się sytuacja, że w końcu odpowie się za takie zachowanie przed sądem.

Nie pozwól naruszać swoich praw

Dany zapis w umowie wcale nie musi być przeciwny temu, co mieści się w kodeksach prawnych, wystarczy jednak, że poważnie narusza interesy konsumenta lub kontrahenta i już to może spowodować wezwanie przed sąd. Dlatego też jeśli sami padniemy ofiarą niekorzystnej umowy wykorzystującej prawne kruczki, nie musimy się poddawać, z każdej sytuacji jest bowiem wyjście. Dobra kancelaria prawna, w której pracują osoby z szeroką wiedzą prawniczą i doświadczeniem z zakresu niekorzystnych umów z pewnością pomoże nam się z nich wyplątać.

Finanse i biznes
Czy firmy zajmujące się drukowaniem są dzisiaj jeszcze potrzebne?

Czy w dzisiejszych czasach kiedy drukarki są tanie i powszechnie dostępne warto zlecać drukowanie profesjonalną firmom? Okazuje się, że tak.   Wynalazek, który odmienił naszą historię Pismo to niewątpliwie jeden z tych wynalazków, który w bardzo dużym stopniu przyczynił się do rozwoju cywilizacji i społeczeństwa. Zapisywanie myśli, wydarzeń i nazwisk …

Finanse i biznes
Pszczoła – najlepszy przyjaciel człowieka

Chodź przyjęło się mówić, że najlepszym przyjacielem człowieka i jest pies, to jednak naukowcy zgodnie twierdzą, że jest nim pszczoła. Ze względu na liczne korzyści jakie ludzie mogą osiągać z ich działalności, to właśnie pszczoły zostały docenione przez naukowców. Ogromna pustynia Wyobraźmy sobie świat bez trawy, drzew, krzewów. Świat pozbawiony …

Finanse i biznes
Pieniądz – fascynująca historia

Badanie historii i rozwoju pieniądza oraz handlu to niezwykle interesująca część historii. Ponieważ handel i towarzyszący mu pieniądz to jeden z ważniejszych elementów rozwoju naszej cywilizacji, historia ta jest niezwykle bogata oraz dobrze udokumentowana. Dlaczego zainteresować się tą historią Pieniądze towarzyszyły ludzkości już w czasach starożytnych. To właśnie wynalezienie pieniądza …