Pomysł na domowe bułki

Zdrowie

Żyjąc coraz szybciej i na wysokich obrotach, często zapominamy o zjedzeniu pełnowartościowego posiłku. Obiad czy kolację zastępują nam dania kuchni fastfoodowej takie jak kebab, hamburger z frytkami albo hot-dog kupiony na stacji benzynowej. W rzeczywistości są to dania bardzo niezdrowe, ociekające tłuszczem i pełne niezdrowego cholesterolu. Jeśli zjemy taki posiłek raz na jakiś czas, moc poważnego nam się nie stanie. Jeżeli jednak jemy fastfood kilka razy w tygodniu, mocno narażamy własne zdrowie i układ pokarmowy. Hamburger z baru szybkiej obsługi wcale nie jest zdrowy i często nawet nie smakuje tak jak powinien. Tłuste mięso, niewielka ilość warzyw, sztuczne sosy i gotowa bułka z dodatkiem konserwantów czy mało apetycznych spulchniaczy – to raczej nie brzmi dobrze. Dobrą informacją jest jednak wiadomość o tym, że pyszne hamburgery można przygotować samodzielnie – ich podstawą będą domowe bułki pszenne. Tak upieczone bułki możemy zjeść również na śniadanie, z masłem, dżemem lub ulubioną wędliną. Są to bułki pszenne nie tylko do burgerów.

Składniki

Na dziesięć bułek potrzebne będą takie Składniki jak: pół kilograma mąki pszennej, 25 g świeżych drożdży, łyżeczka soli, dwie łyżki cukru, 300 ml mleka, 50 g masła, jajko oraz jedno żółtko, łyżka mleka oraz łyżka sezamu.

Wykonanie

Mąkę wsypujemy do dużej miski, dodajemy też sól i mieszamy.
Drożdże kruszymy i wsypujemy do kubka. Dodajemy łyżeczkę cukru i rozcieramy dokładnie. Wlewamy pół szklanki ciepłego mleka, wsypujemy łyżeczkę mąki i starannie mieszamy. Kubek z drożdżami wstawiamy do garnka z gorącą (ale nie wrzącą) wodą i odstawiamy do wyrośnięcia – rozczyn będzie gotowy po upływie około siedmiu minut. Wówczas przelewamy go do miski z mąką i zaczynamy mieszać łyżką. Wlewamy pozostałe ciepłe mleko, cały czas przy tym mieszając.
Dodajemy cukier, jajko i dalej mieszamy. Następnie zaczynamy wyrabiać ciasto – gdy będzie jednolite, dodajemy stopione masło. Ciasto wyrabiamy przez kwadrans do momentu aż jego konsystencja będzie elastyczna. Wówczas przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na godzinę.
Wyjmujemy ciasto na posypaną mąką stolnicę i przez chwilę wygniatamy. Dzielimy je na dziesięć równych części i formujemy dziesięć kulek. Kulki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i delikatnie spłaszczamy. Odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Wyrośnięte bułki należy posmarować żółtkiem wymieszanym z mlekiem przy pomocy pędzelka. Wstawiamy je do piekarnika rozgrzanego do 210 stopni C i pieczemy przez kwadrans. Smacznego!

Zdrowie
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się norowirusa?

Norowirus ma znaczący wpływ na zasoby opieki zdrowotnej. Pielęgniarki mogą zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się, dbając o odpowiednią higienę rąk i środki kontroli infekcji. Norowirus – pierwotnie znany jako wirus Norwalk – jest jednym z głównych organizmów odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Taksonomicznie jest to kaliciwirus; jest to jednoniciowy, …

Zdrowie
Najciekawsze zabiegi rehabilitacyjne

Terapia oraz rehabilitacja stały się integralną częścią każdej praktyki medycznej. Nie można mówić o leczeniu wielu schorzeń, szczególnie natury ortopedycznej oraz mięśniowej, bez wspomnienia o praktykach, które je uzupełniają. Fizykoterpia pomaga powrócić do pełnej sprawności po wielu urazach. Obecna lista usług ośrodków specjalistycznych zajmujących się fizjoterapią jest niezwykle długa i …

Uroda
Otyłość oraz odchudzanie

Szaleństwo związane z doskonałą sylwetką nasila się wraz z nadejściem lata. Każdy zaczyna patrzeć na swój brzuch i zastanawiać się skąd wzięła się ta tkanka tłuszczowa. Wtedy właśnie galopem rzucamy się by przystąpić do operacji „Odchudzanie. Jednak ta metoda zazwyczaj odbije się na nas jeszcze gorzej niż całkowite zaniechanie problemu. …