Co wiedzieć o Łotwie?

Turystyka

Bałtyk to piękne morze, które graniczy z wieloma państwami. Poza Polską jest ich jeszcze osiem, a wśród nich występuje Łotwa. Większa część jej zachodniej granicy to właśnie Morze Bałtyckie. Szukając informacji o tym kraju i wpisując „łotwa co warto wiedzieć”, można przekonać się, że choć kraj nie należy do największych i najbardziej zaludnionych w Europie, kryje w sobie wiele, by chcieć się do niego udać i poznać życie w nim od podszewki.

Łotwa – to warto wiedzieć

Łotwa jest krajem nizinnym i w znacznej części położonym w dorzeczu Dźwiny. W podróż na Łotwę wybrać można się samochodem albo samolotem. Różnica czasowa to +1 godzina w czasie letnim oraz +2 godziny w czasie zimowym.

Dlaczego warto za granicą wybrać się do Łotwy

Łotwa jest państwem unitarnym, administracyjnie podzielona na 9 miast oraz 110 powiatów. W jej skład wchodzą cztery krainy historyczne: Liwonia, Łatgalia, Kurlandia i Semigalia.

Główną religią tego kraju jest protestantyzm, językiem urzędowym jest łotewski – zaliczany do języków bałtyckich, pozo wykorzystywaniem alfabetu łacińskiego jest bardzo trudny do opanowania i różny od języka polskiego, dlatego mogą pojawić się problemy w komunikacji.

Łotwa prolongowała niepodległość 18 listopada 1918 roku, zaś niepodległość od Rosji w 1991 roku.

Decydując się na wyprawę na Łotwę, warto wiedzieć także o pewnych rzeczach:
• Walutą Łotwy jest euro. W niektórych punkty wymiany walut istnieje możliwość wymienienia złotówek.
• Honorowane jest polskie prawo jazdy, a przepisy ruchu drogowego nie różnią się zbytnio od tych obowiązujących w Polsce.
• Jeżeli jest się studentem, warto zabrać ze sobą legitymację studencką ISIC – upoważnia ona do znacznych zniżek.
• Klimat Łotwy jest umiarkowany, średnia temperatura w styczniu wynosi od -7 stopni na północnym wschodzi do -3 stopni na zachodnim wybrzeżu, w lipcu jest to około 17 stopni. Pogoda bywa bardzo zmienna, a opady niespodziewane.
• Łotwa liczy sobie około 5000 jezior oraz liczne źródła wód mineralnych.
• Najsłynniejszy kurort to podryska Jurmała, która otoczona jest mniejszymi ośrodkami. Z tego miejsca dopłynąć można do innych portów nad Bałtykiem, na przykład do Gdańska.
• Na terenie Łotwy znajduje się Park Narodowy Gauja. Można podziwiać w nim między innymi trzy zamki, liczne jaskinie i jeziora, starodrzew, a także skorzystać z okazji i spędzić czas na nowoczesnym torze saneczkowym.
• Będąc na Łotwie, jako pamiątki z wyprawy najczęściej kupuje się wyroby z bursztynu, biżuterię, ikony, pisanki i kraszanki wielkanocne.
• Wyjeżdżając na Łotwę, nie potrzeba wizy.

Turystyka
Dwie największe atrakcje okolic Wałbrzycha

Wałbrzych wydaje się nieciekawym, post-górniczym miastem, jednak okolice tego miasta są bardzo ciekawe i warte zwiedzenia. Jedną z ciekawszych atrakcji tej okolicy jest górskie schronisko Andrzejówka. Jednym z jego atutów jest to, że można do niego dojechać z Wałbrzycha bezpośrednio autobusem miejskim. To czyni to miejsce wyjątkowo dostępnym dla turystów …

Turystyka
Cudze chwalicie swojego nie znacie

Polska to według osób przyjeżdżających z innych kontynentów jedno z najpiękniejszych państw w Europie. Szczególną popularnością wśród turystów cieszą się Tatry – jedna z najbardziej malowniczych części kraju. Ciekawa podróż – nie tylko za granicę Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez podróży. To dobry nawyk, ponieważ pozwala nam poznawać …

Turystyka
Jak spędzić weekend, by naprawdę odpocząć?

Gdy przychodzi piątek wiele osób staje przed wyborem – co zrobić, aby jak najlepiej odpocząć, jak spędzić czas wolny od pracy, aby nabrać sił i wraz z nowym tygodniem rozpocząć swoją pracę będąc pełnym sił. Odpoczynek jest bardzo ważnym elementem zarówno dziennego jak i tygodniowego rytmu życia. Poświęcanie zbyt dużej …