Sprawdź jakie odmiany pelargonii mogą zdobić twój balkon

Dom i nieruchomości

Pelargonie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Kolejnych zwolenników zyskują przede wszystkim swoim niezwykle długim okresem kwitnienia, podczas którego zachwycają kwiatami w odcieniach różu, czerwieni czy fioletu, a także stosunkowo łatwą pielęgnacją. Prawdopodobnie długo jeszcze nie oddadzą pierwszeństwa innym gatunkom, ponieważ piękny balkon z pelargoniami to ponadczasowy projekt. Są to kwiaty, które dodadzą uroku każdemu budynkowi, jeśli tylko dobierzemy najlepszą odmianę.

Pelargonie rabatowe

Pelargonie rabatowe nazywane także ogrodowymi to prawdopodobnie najpowszechniej spotykana odmiana, która często zdobi zarówno balkony i tarasy, jak i ogrodowe rabatki. Osiągają one wysokość około 50 cm. Charakteryzują się mocno rozgałęzionymi pędami, które u starszych egzemplarzy niekiedy drewnieją u nasady. Ich delikatnie omszone liście mają charakterystycznie wycinane brzegi i typowy dla siebie ciemniejszy wzór na wierzchu. Kwiaty rozwijają się w maju i przybierają barwę białą lub różne odcienie różu, czerwieni i fioletu. Również formę mogą przybierać różną – od pojedynczych przez półpełne aż po pełne. Pelargonia rabatowa do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo światła słonecznego, dlatego powinniśmy umieszczać ją na słonecznych stanowiskach. Doskonale sprawdzi się w każdej przestrzeni, a szczególnie warto wziąć ją pod uwagę, dekorując nowoczesne, minimalistyczne balkony.

Pelargonie bluszczolistne

Pelargonia bluszczolistna swoją nazwę wzięła od liści podobnych do liści bluszczu. Nazywana jest także zwisającą, ponieważ jej pędy osiągające nawet 80-100 cm długości efektownie zwisają z doniczek. Występują odmiany o kwiatach pojedynczych lub pełnych. Paleta ich kolorów obejmuje biel, róż, czerwień i fiolet w różnych odcieniach. Pelargonia bluszczolistna najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, ale jest w stanie poradzić sobie także w półcieniu. Na tle innych odmian pelargonii wyróżnia się większą wytrzymałością na przejściowe braki wody. Doskonale prezentuje się w skrzynce umieszczonej na barierce balkonu lub w wiszącej donicy, w której doskonale komponuje się z przestrzenią w stylu rustykalnym lub romantycznym. Opieka nad kwiatami.

Pelargonie wielkokwiatowe

Pelargonia wielkokwiatowa nazywana jest również angielską. Roślina dorasta do około 40-60 cm wysokości. Charakteryzuje się sporymi, jasnymi liśćmi o mocno ząbkowanych brzegach. Najczęściej kwitnie na różowo i purpurowo. Można znaleźć także na odmiany białe i czerwone, ale znacznie rzadziej niż w przypadku pelargonii rabatowej czy bluszczolistnej. Jej kwiaty osiągają średnicę 6-8 cm. Pelargonia wielkokwiatowa jest wrażliwa na spadki temperatur oraz na silne słońce, dlatego najczęściej można ją spotkać na parapetach we wnętrzach domu. Wybierając ją na balkon, należy jej zapewnić zaciszne miejsce w półcieniu i pamiętać, by na zewnątrz wynosić ją jedynie w sezonie letnim.

Pelargonie o pachnących liściach

To niezwykła grupa pelargonii, na którą składają się mieszance uzyskane z odmian rabatowych lub bluszczolistnych. Ich największą atrakcją są liście wydzielające zapach cytrynowy, różany, miętowy, a nawet migdałowy czy jabłkowy, którym miejsca ustępują mniej okazałe kwiaty. Niewątpliwie godne uwagi są pelargonie mosquito fighters, które swoim bardzo intensywnym aromatem odstraszają komary.

 

Dom i nieruchomości
Ile kosztują płyty budowlane?

Płyty budowlane, takie jak płyta OSB, wiórowa, MDF, wykorzystywane są często w suchej zabudowie. Możliwe jest to ze względu na ich wytrzymałość, odporność na obciążenia i łatwość w montażu. Ich szeroki wybór pozwala na wybór takiej płyty budowlanej, która najlepiej spełni się w danej funkcji i spełni pokładane w niej …

Dom i nieruchomości
Homeoffice czyli jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w domu

Home office nie jest już trendem, lecz stał się częścią naszego życia codziennego, głównie z uwagi na panującą dookoła pandemię. Możliwość pracy z domu dla wielu osób okazała się być dużym ułatwieniem, jednak wymaga ona przystosowania własnej przestrzeni życiowej pod potrzeby domowego biura. Jak urządzić Home office Podstawą urządzenia miejsca …

Dom i nieruchomości
Kuchnia z drewna – jakie popularne kolory wybrać?

Popularne kolory w kuchni z drewna Jeżeli masz kuchnię urządzoną w naturalnym wybarwieniu drewna, powinieneś sprawdzić z jakim kolorem będzie się ona najlepiej komponowała, a także na jaką paletę barw postawić, aby całość prezentowała się estetycznie, gustownie i stylowo. Sięgnij po inspiracje i przeczytaj poniższy artykuł z praktycznymi poradami! Kolory …