Jak zaprojektować instalacje w domu?

Dom i nieruchomości

Czasy, gdy w mieszkaniu dostęp do bieżącej wody i prądu były luksusem dla najbogatszych dawno minęły i dziś ciężko sobie takie życie wyobrazić. Dlatego właśnie podstawą przy projektowaniu domu czy mieszkania są odpowiednie instalacje, w tym tak zwane sanitarne.

Instalacja wodna

Podłączenie wody w domu jest wręcz niezbędne. Jeżeli nie jesteśmy w tej kwestii ekspertami, obowiązkowo wręcz powinniśmy zlecić wykonanie prac specjaliście, jakim jest uznany hydraulik. Łazienka, kuchnia, a także centralne ogrzewanie (w tym ogrzewanie podłogowe) nie powinny mieć przed nim żadnych tajemnic.

W zależności od naszych preferencji (i w dużej części budżetu) pomoże on nam dobrać też odpowiedni rodzaj instalacji – trójnikowy, albo rozdzielaczowy.

Projektowanie instalacji wodnej

Wbrew pozorom instalacje wodno-kanalizacyjne są najłatwiejsze w rozplanowaniu. Ważne jest jednak, aby nie wybierać najtańszych możliwych elementów, których jakość niestety często pozostawia wiele do życzenia, a o czym mało profesjonalny hydraulik niekoniecznie nas poinformuje (w końcu klient chce tanio, to dostanie tanio i tyle!).

Ogrzewanie

Jest to element najczęściej połączony z instalacjami wodnymi. Instalacje grzewcze rozprowadzają bowiem ciepło poprzez uprzednio nagrzaną wodę.

Ze względu na różne niuanse dotyczące podłączenia wody do kotła najlepiej będzie powierzyć tego typu zadanie wykwalifikowanemu monterowi. Jest to szczególnie ważne, jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe – źle zaprojektowana instalacja tego typu może wkrótce wymagać demontażu całej podłogi (a skuwanie płytek do tanich nie należy…).

Instalacja elektryczna

W dzisiejszych czasach dobrze wykonana instalacja elektryczna ma ogromne znaczenie. Sprzętów naszpikowanych elektroniką wciąż przybywa i coraz chętniej z nich korzystamy.

Instalację elektryczną musi zakładać wykwalifikowany elektryk. Warto jednak nawiązać z nim swego rodzaju współpracę i wspólnie ustalić ilość i położenie gniazdek, planowane oświetlenie czy inne podłączenia. My na pewno będziemy wiedzieć, ile (chociaż mniej więcej) sprzętów wykorzystujemy w codziennym życiu i jak blisko siebie się znajdują (co ma bezpośredni wpływ na ilość i położenie gniazdek elektrycznych) czy ile lamp (i jakiego rodzaju) chcielibyśmy posiadać. Profesjonalista natomiast doskonale będzie zdawać sobie sprawę z tego jak należy zaprojektować obwody.

Instalacja gazowa

Kiedyś kojarzona głównie z gotowaniem czy ogrzewaniem wody, dziś coraz częściej wykorzystywana do ogrzewania całego mieszkania. Niezależnie od przeznaczenia jednak należy wyróżnić dwa rodzaje instalacji zależnie od wykorzystanego źródła gazu – na gaz ziemny (doprowadzany z sieci) oraz LPG (płynne paliwo z butli).

W przypadku tego rodzaju instalacji wymagany jest nie tylko projekt wykonany przez osobę o specjalnych uprawnieniach, ale także pozwolenie na montaż gazu w budynku.

Niezależnie od tego jaki rodzaj instalacji w naszym domu planujemy, zawsze powinniśmy polegać na usługach doświadczonych profesjonalistów. Wybór odpowiedniej osoby zagwarantuje nam brak problemów prawnych, brak stresu w związku z ukończeniem prac i przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania.

 

Dom i nieruchomości
Zaszalej kolorem, czyli trendy designu, które ożywią każde wnętrze

Urządzając mieszkanie warto zaznajomić się z najnowszymi trendami i optymalizującymi powierzchnię pomysłami architektów. Trendy, które płyną ze stolic europejskich krajów (między innymi: Warszawa, Sztokholm, czy Mediolan) śmiało stawiają na żywe kolorystycznie akcenty. Możesz postawić na neonowe dodatki i elementy dekoracyjne, ale możesz wybrać też kolorowe zestawy wypoczynkowe i zaskoczyć wszystkich …

Dom i nieruchomości
Budowa ziemianki

Czy popularne lata temu ziemianki to dzisiaj przeżytek? Okazuje się, że niekoniecznie. Na ich budowę w swoim ogrodzie decyduje się obecnie wiele osób. Ziemianka nie musi być przecież obskurną dziurą w ziemi. Coraz modniejsze jest robienie z nich estetycznych, zewnętrznych spiżarni, które stają się prawdziwą ozdobą podwórka. Czym właściwie są …

Dom i nieruchomości
Przy wystroju wnętrz nie zapominaj o podłodze!

Urządzając wnętrze gotowe do zamieszkania zazwyczaj zaczynamy od największych mebli: kanapy, stołu, regału, potem dobieramy te mniejsze – krzesła, półki, pufy. Dalej jest czas na dekoracje i elementy wyposażenia. Dobieramy ozdobne poduszki, kapy, doniczki… i gdzieś po drodze orientujemy się, że zupełnie nie pomyśleliśmy o tym, co położyć na podłogę. …