Jak zaprojektować instalacje w domu?

Dom i nieruchomości

Czasy, gdy w mieszkaniu dostęp do bieżącej wody i prądu były luksusem dla najbogatszych dawno minęły i dziś ciężko sobie takie życie wyobrazić. Dlatego właśnie podstawą przy projektowaniu domu czy mieszkania są odpowiednie instalacje, w tym tak zwane sanitarne.

Instalacja wodna

Podłączenie wody w domu jest wręcz niezbędne. Jeżeli nie jesteśmy w tej kwestii ekspertami, obowiązkowo wręcz powinniśmy zlecić wykonanie prac specjaliście, jakim jest uznany hydraulik. Łazienka, kuchnia, a także centralne ogrzewanie (w tym ogrzewanie podłogowe) nie powinny mieć przed nim żadnych tajemnic.

W zależności od naszych preferencji (i w dużej części budżetu) pomoże on nam dobrać też odpowiedni rodzaj instalacji – trójnikowy, albo rozdzielaczowy.

Projektowanie instalacji wodnej

Wbrew pozorom instalacje wodno-kanalizacyjne są najłatwiejsze w rozplanowaniu. Ważne jest jednak, aby nie wybierać najtańszych możliwych elementów, których jakość niestety często pozostawia wiele do życzenia, a o czym mało profesjonalny hydraulik niekoniecznie nas poinformuje (w końcu klient chce tanio, to dostanie tanio i tyle!).

Ogrzewanie

Jest to element najczęściej połączony z instalacjami wodnymi. Instalacje grzewcze rozprowadzają bowiem ciepło poprzez uprzednio nagrzaną wodę.

Ze względu na różne niuanse dotyczące podłączenia wody do kotła najlepiej będzie powierzyć tego typu zadanie wykwalifikowanemu monterowi. Jest to szczególnie ważne, jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe – źle zaprojektowana instalacja tego typu może wkrótce wymagać demontażu całej podłogi (a skuwanie płytek do tanich nie należy…).

Instalacja elektryczna

W dzisiejszych czasach dobrze wykonana instalacja elektryczna ma ogromne znaczenie. Sprzętów naszpikowanych elektroniką wciąż przybywa i coraz chętniej z nich korzystamy.

Instalację elektryczną musi zakładać wykwalifikowany elektryk. Warto jednak nawiązać z nim swego rodzaju współpracę i wspólnie ustalić ilość i położenie gniazdek, planowane oświetlenie czy inne podłączenia. My na pewno będziemy wiedzieć, ile (chociaż mniej więcej) sprzętów wykorzystujemy w codziennym życiu i jak blisko siebie się znajdują (co ma bezpośredni wpływ na ilość i położenie gniazdek elektrycznych) czy ile lamp (i jakiego rodzaju) chcielibyśmy posiadać. Profesjonalista natomiast doskonale będzie zdawać sobie sprawę z tego jak należy zaprojektować obwody.

Instalacja gazowa

Kiedyś kojarzona głównie z gotowaniem czy ogrzewaniem wody, dziś coraz częściej wykorzystywana do ogrzewania całego mieszkania. Niezależnie od przeznaczenia jednak należy wyróżnić dwa rodzaje instalacji zależnie od wykorzystanego źródła gazu – na gaz ziemny (doprowadzany z sieci) oraz LPG (płynne paliwo z butli).

W przypadku tego rodzaju instalacji wymagany jest nie tylko projekt wykonany przez osobę o specjalnych uprawnieniach, ale także pozwolenie na montaż gazu w budynku.

Niezależnie od tego jaki rodzaj instalacji w naszym domu planujemy, zawsze powinniśmy polegać na usługach doświadczonych profesjonalistów. Wybór odpowiedniej osoby zagwarantuje nam brak problemów prawnych, brak stresu w związku z ukończeniem prac i przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania.

 

Dom i nieruchomości
Ile kosztują płyty budowlane?

Płyty budowlane, takie jak płyta OSB, wiórowa, MDF, wykorzystywane są często w suchej zabudowie. Możliwe jest to ze względu na ich wytrzymałość, odporność na obciążenia i łatwość w montażu. Ich szeroki wybór pozwala na wybór takiej płyty budowlanej, która najlepiej spełni się w danej funkcji i spełni pokładane w niej …

Dom i nieruchomości
Homeoffice czyli jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w domu

Home office nie jest już trendem, lecz stał się częścią naszego życia codziennego, głównie z uwagi na panującą dookoła pandemię. Możliwość pracy z domu dla wielu osób okazała się być dużym ułatwieniem, jednak wymaga ona przystosowania własnej przestrzeni życiowej pod potrzeby domowego biura. Jak urządzić Home office Podstawą urządzenia miejsca …

Dom i nieruchomości
Kuchnia z drewna – jakie popularne kolory wybrać?

Popularne kolory w kuchni z drewna Jeżeli masz kuchnię urządzoną w naturalnym wybarwieniu drewna, powinieneś sprawdzić z jakim kolorem będzie się ona najlepiej komponowała, a także na jaką paletę barw postawić, aby całość prezentowała się estetycznie, gustownie i stylowo. Sięgnij po inspiracje i przeczytaj poniższy artykuł z praktycznymi poradami! Kolory …