Jak robić zdjęcia smartfonem?

Imprezy i rozrywka

W dobie internetu i w czasie, kiedy liczy się przede wszystkim świat wirtualny, każdy chce w nim zaistnieć. Nic dziwnego, że nieustannie szukamy opcji jak najlepiej to zrobić. Skuteczna okazuje się fotografia. Pięknie zrobione zdjęcia zachwycają internautów z każdej części świata. Jednak nie każdego stać od razu na sprzęt najlepszej jakości. Warto wiedzieć, że nie każdy fotograf zaczynał swoją przygodę z najdroższymi aparatami. Większość na początku korzystała ze smartfona. Tylko jak to poprawnie robić? Oto kilka praktycznych porad.

Czysty obiektyw to podstawa

Musimy zapamiętać prostą zasadę. Bez czystego obiektywu nie zrobimy ładnego zdjęcia. Obraz będzie niewyraźny, rozmazane, a my będziemy mieć ogromny problem ze złapaniem ostrości. W efekcie otrzymamy zdjęcie beznadziejnej jakości. Każdy fotograf przed pracą powinien dokładnie wyczyścić obiektyw. Najlepiej robić to przy pomocy specjalnej ściereczki, takiej jak do okularów. Jeśli jednak nie mamy jej przy sobie, nie wpadajmy w panikę! Dobrze sprawdzi się również bawełniany t-shirt.

Pamiętaj o siatce!

Włączona siatka znacznie ułatwi wykonanie profesjonalnej fotografii. Chociaż bez niej również da się zrobić dobre zdjęcie, to z włączoną siatką dużo prościej będzie nam odpowiednio wykadrować obraz. Z takimi ustawieniami wyrównanie linii horyzontu stanie się banalne, a efekt pracy będzie dużo lepszy.

Jak wyostrzyć punkt?

W tym celu powinniśmy pomóc naszemu smartfonowi. Praktycznie każdy telefon ma taką funkcje ułatwiającą ustawienie ostrości danego obiektu. Więc co zrobić, jeśli na przykład chcemy zrobić portret, a nasz model na zdjęciu wychodzi rozmazany? Najprościej na wyświetlaczu kliknąć w miejsce, które chcemy wyostrzyć.

Dostosuj zdjęcie do swoich potrzeb

Ważne jest to w jakim celu robimy zdjęcie. Jeśli chcemy je umieścić na takich portalach jak na przykład Instagram, to warto myśleć o tym już podczas robienia zdjęcia. Powinniśmy wykadrować je w taki sposób, który nas ostatecznie zadowoli.

Złe światło

Zastanawiasz się jak ustawić lampy, aby dało najlepszy efekt? Tutaj słuszne będzie stwierdzenie, aby nigdy nie robić zdjęć pod światło. Jeśli mamy na to wpływ to zawsze warto jego źródło umieścić delikatnie z boku lub ewentualnie ustawić je na wprost. Jednak zdarzają się również sytuacje, kiedy to słońce jest naszym oświetleniem. Starajmy się wtedy dobrać kadr tak, aby nie było ono za naszym obiektem.

Stabilizacja aparatu

Stabilizacja aparatu to bardzo ważne działanie podczas robienia zdjęć. Bez niej zdjęcie prawdopodobnie wyjdzie krzywe i rozmazane, więc warto o ten szczegół zadbać. Jeśli nie mamy statywu, możemy z powodzeniem wykorzystać nasz łokieć.

Rób więcej zdjęć za jednym razem!

Bardzo ułatwi nam prace włączenie trybu HDR. To funkcja, która pozwala robić trzy zdjęcia naraz, a różnią się one od siebie stopniem jasności. Jedno z nich będzie ciemniejsze, drugie średnio oświetlone, a trzecie jasne. Dzięki temu łatwo nam będzie wybrać najładniejsze i takie, które najbardziej nam odpowiada.

Każdy fotograf wie, że robienie zdjęć nie jest prostą sztuką. Lecz każdy artysta miał swoje początki. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości osiągniemy wspaniały efekt nawet przy użyciu smartfona.

 

Imprezy i rozrywka
Jak schudnąć przed ślubem?

Ślub to taki moment w życiu każdej kobiety, podczas którego chce wyglądać się najpiękniej, zbliżyć do ideału. A co, jeśli do tego ideału, przynajmniej w jej opinii, brakuje paru centymetrów w talii czy udach mniej? I tu często pojawia się pomysł i wyzwanie: schudnę przed ślubem! Zmotywowana kobieta wylicza, ile …

Imprezy i rozrywka
Planowanie ślubu i wesela – o czym pamiętać, zanim zaczniecie

Osoby, które są ze sobą w związku od dłuższego czasu, prędzej czy później zaczynają się zastanawiać – czy to już czas na ślub? Zwykle pierwsze zaczynają myśleć o tym kobiety, a temat ten wywoływany jest przez takie bodźce, jak śluby innych znajomych, artykuły w prasie kobiecej, mówiące jak przygotować się …

Imprezy i rozrywka
Jak wybrać projektor do kina domowego?

Dla osób ceniących sobie sporych rozmiarów ekran, ale nie posiadających kwoty pozwalającej na zakup naprawdę dużego telewizora (rozmiar ok. 82 cali to koszt blisko 10 000 złotych!) dobrą alternatywą są projektory. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu do salonu nie jest prosty. Rzutniki i najważniejsze kryteria ich wyboru Oczywiście przy wyborze odpowiedniego …