Jak wybrać projektor do kina domowego?

Imprezy i rozrywka

Dla osób ceniących sobie sporych rozmiarów ekran, ale nie posiadających kwoty pozwalającej na zakup naprawdę dużego telewizora (rozmiar ok. 82 cali to koszt blisko 10 000 złotych!) dobrą alternatywą są projektory. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu do salonu nie jest prosty.

Rzutniki i najważniejsze kryteria ich wyboru

Oczywiście przy wyborze odpowiedniego rzutnika trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Są to:

-rozdzielczość
-maksymalna jasność
-współczynnik kształtu wyświetlanego obrazu

Jaką rozdzielczość oferują projektory?

Najniższej klasy projektory często cechują się jeszcze rozdzielczością 800×600 px (SVGA). O ile do prostych prezentacji jest ona wystarczająca, to urządzenie służące za element kina domowego kategorycznie nie może sobie pozwolić na tak niską rozdzielczość.

Najlepszym wyborem będzie w tym wypadku wybór projektora z obsługą 4K, jednak jest to jednocześnie dość kosztowny zakup. Najbardziej polecane rzutniki BenQ 4K kosztują bowiem blisko 5000 złotych.

Doskonałym kompromisem będzie wybór modelu z rozdzielczością natywną Full HD (1920×1080). I o ile koszt naprawdę wysokiej klasy rzutnika FHD również może być wysoki (bardzo chwalony projektor NEC 1080p kosztuje ponad 3500 złotych) to naprawdę dobre sprzęty marek takich jak Optoma czy BenQ da się kupić już za kwotę około 2000 złotych.

Jaka jest optymalna jasność rzutnika?

Ten parametr zależy od wielu czynników takich jak przeciętne naświetlenie pomieszczenia czy też wielkość obrazu (większy obraz wynika z oddalenia projektora od ściany, co bezpośrednio wpływa na przyciemnienie poprzez zmniejszenie natężenia światła). Można jednak w miarę trafnie przyznać, że minimalnym poziomem pozwalającym na oglądanie obrazu bez przyciemniania pokoju jest około 1500 lumenów. Dla pewności warto jednak postawić na model o jasności w okolicach 2000 lumenów

Czym jest współczynnik kształtu obrazu?

Jest to po prostu stosunek długości krawędzi wyświetlanego obrazu. Modele rzutników o przeznaczeniu biznesowym zazwyczaj oferują współczynnik 4: 3 (dotyczy to również najtańszych urządzeń o rozdzielczości 800×600). Do oglądania filmów należy jednak wybierać projektory wyświetlające obraz 16:9. Jest to bowiem domyślny współczynnik jaki wykorzystują dzisiejsze monitory i telewizory (pomijając coraz popularniejsze monitory ultra-wide 21:9) i właśnie pod niego przygotowywane są filmy.

Czy to wszystko co ma wpływ na wybór rzutnika do kina domowego?

Oczywiście wybór projektora może zależeć także od wielu innych aspektów, jak chociażby ceny czy producenta (co często jest ze sobą powiązane – Toshiba dla przykładu posiada więcej wysokobudżetowych modeli niż Panasonic). Trzy wymienione wcześniej to jednak podstawa na jaką należy zwracać uwagę. W końcu niezależnie od ceny czy producenta, dobór rzutnika o złej rozdzielczości czy współczynniku kształtu 4: 3 może zepsuć nasze marzenia o idealnym kinie domowym w salonie.

 

Imprezy i rozrywka
Liczbowa krzyżówka

Łamigłówka sudoku została wymyślona i wstępnie opracowana w 1979 roku przez Amerykanina Howarda Garnsa. Początkowo nosiła nazwę Number Place. Popularność jednak zdobyła dopiero w roku 2005 roku, już jako sudoku. W tym samym roku również pojawiła się w Polsce. 15 czerwca 2005 r. opublikował ją tygodnik Polityka. Zasady Ostateczną nazwę …

Imprezy i rozrywka
Zajęcia dodatkowe w Twojej szkole

Jeśli jesteś pedagogiem to zapewne wiesz, jak ważne jest dla dzieci, aby miały zapewnionych mnóstwo rozrywek o charakterze edukacyjnym. im więcej uda się zrobić dla rozwoju mózgu dziecka już teraz, tym większe profity będzie ono czerpało w przyszłości ze swojej wiedzy i intelektu. Zajęcia dodatkowe – dlaczego są takie ważne? …

Imprezy i rozrywka
Ile słów trzeba, by mówić o miłości?

Wystarczy słowo jeden gest nagle wiesz czego od życia chcesz… Tymi słowami rozpoczynał się jeden z najpopularniejszych polskich seriali opowiadający o miłości. Czy jednak rzeczywiście jedno słowo wystarczy, żeby opisać całe co bogactwo o którym mówimy?   Jedno słowo, tak wiele znaczeń W języku polskim i innych językach występują słowa, …