Stawy

Zdrowie

Stawy to jedne z najbardziej nadwyrężanych i eksploatowanych elementów naszego ciała. Na ich przysłowiowych barkach spoczywa nasza zdolność poruszania się, zginania łokci, palców czy kolan. Stawy są swoistymi łożyskami wielkiej maszyny – człowieka. Dlatego ich leczenie oraz wspomaganie, nie powinno opierać się tylko na leczeniu bólu, choć to oczywiście pierwszy krok w nagłych przypadkach.

Czym są zawiasy naszego ciała

Staw w naszym organizmie sprawuje funkcje zawiasu pozwalającym na określoną swobodę ruchów oraz poruszanie się. I tak jak prawdziwe zawiasy, wymagają one pewnej konserwacji, gdyż z wiekiem oraz z nadmiernym obciążeniem, mogą one zacząć niedomagać, a razem z nimi – my. Najczęściej degradacji ulega chrząstka stawowa. Jest ona otoczką kości, sprawiającą, że nie obijają się one o siebie, ale są w stanie płynnie poruszać się w obrębie woreczka stawowego. Kiedy ulegnie ona dekompletacji nasze ruchy staną się mniej płynę, a w późniejszym etapie doprowadzić do styku oby kości ze sobą, co potrafi być niezwykle bolesne.
Najgroźniejsze jednak bywają wszelkie fizyczne uszkodzenia stawów, takie jak zwichnięcia. Wystąpienie takich urazów może doprowadzić do przemieszczeń kości w obrębie stawów oraz uszkodzenie torebki stawowej będącej bardzo istotną otoczką naszego stawu, w której może on bezpiecznie pracować. W przypadku takich wypadków, niezbędny jest kontakt z lekarzem.
W innych przypadkach, leczenie stawów była o wiele spokojniejsze.

Metody leczenia oraz dbania o stawy

Na rynku farmaceutycznych dostępnych jest wiele preparatów wspomagających pracę naszego organizmu. Nie inaczej jest w przypadku stawów. W każdej aptece znajdziemy preparaty pomagające zregenerować chrząstkę stawową.
Są jednak metody nie farmaceutyczne leczenia stawów odznaczającą się nie mniejszą efektywnością. Pierwszą zasadą jest dbanie o prawidłową masę ciała. Jak wiemy, nasze ciało stale naciska na nasze stawy. Ulżenie im zmniejszając swoją wagę to pierwszy krok by zadbać o te istotne elementy wielkiej układanki jaką jesteśmy. Wraz z ćwiczeniami pomagającymi nam schudnąć, warto pamiętać o tym, jak istotne są mięśnie w utrzymaniu naszych stawów w dobrym zdrowiu. Tkanka mięśniowa w pobliżu torebki stawowej delikatnie odciąża ją w jej ciężkiej pracy utrzymania nas w ciągłym ruchu. Tutaj najczęściej wspominanym przez lekarzy sportem jest pływanie. Woda relatywnie zmniejsza wagę naszego ciała, sprawiając, że „opieramy” się bardziej na niej niż na naszym ciele. W ten sposób nie obciążając dodatkowo stawów, możemy rozwijać mięśnie tak niezbędne do utrzymania ich w zdrowiu.
Problematyczne jest natomiast bieganie. Jest to oczywiście wspaniały sposób na wzmocnienie mięśni oraz zgubienie kilku nadmiarowych kilogramów, jednak ten sposób przemieszczania się mocno też nadwyręża nasz organizm. Dlatego nie jest on zalecanym sportem przy leczeniu stawów.
Leczenie bólu jest doraźnym środkiem przynoszącym chwilowe ulżenie w cierpieniu, nie będącym jednak całkowitym pogrzebaniem problemu chorych stawów.

Zdrowie
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się norowirusa?

Norowirus ma znaczący wpływ na zasoby opieki zdrowotnej. Pielęgniarki mogą zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się, dbając o odpowiednią higienę rąk i środki kontroli infekcji. Norowirus – pierwotnie znany jako wirus Norwalk – jest jednym z głównych organizmów odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Taksonomicznie jest to kaliciwirus; jest to jednoniciowy, …

Zdrowie
Najciekawsze zabiegi rehabilitacyjne

Terapia oraz rehabilitacja stały się integralną częścią każdej praktyki medycznej. Nie można mówić o leczeniu wielu schorzeń, szczególnie natury ortopedycznej oraz mięśniowej, bez wspomnienia o praktykach, które je uzupełniają. Fizykoterpia pomaga powrócić do pełnej sprawności po wielu urazach. Obecna lista usług ośrodków specjalistycznych zajmujących się fizjoterapią jest niezwykle długa i …

Uroda
Otyłość oraz odchudzanie

Szaleństwo związane z doskonałą sylwetką nasila się wraz z nadejściem lata. Każdy zaczyna patrzeć na swój brzuch i zastanawiać się skąd wzięła się ta tkanka tłuszczowa. Wtedy właśnie galopem rzucamy się by przystąpić do operacji „Odchudzanie. Jednak ta metoda zazwyczaj odbije się na nas jeszcze gorzej niż całkowite zaniechanie problemu. …