Kredyty i ich rodzaje – wszystko co musisz wiedzieć

Finanse i biznes

Niejednokrotnie w życiu zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki. To może być niespodziewany, spory wydatek, chęć zainwestowania w coś, co później przyniesie nam korzyści, zakup samochodu lub mieszkania albo uruchomienie działalności gospodarczej. Osoba o przeciętnych dochodach często nie jest w stanie poradzić sobie z takim wydatkiem samodzielnie. Jak wiadomo, najlepiej byłoby uzyskać nieoprocentowaną pomoc od bliskich, nie każdy jednak ma taką możliwość, inni zaś stawiają przede wszystkim na samodzielność i niezależność. W takich sytuacjach pierwszym co przychodzi nam na myśl jest uzyskanie kredytu lub pożyczki.

Obecnie korzystanie z pomocy banków i instytucji finansowych jest postrzegane nieco inaczej niż było to kiedyś. Ludzie chętniej decydują się na skorzystanie z takich usług, ponieważ ich wybór jest dość szeroki – mnogość produktów dostępnych na rynku finansowym powoduje, że każda niemal grupa społeczna może znaleźć coś odpowiedniego dla swoich potrzeb i możliwości. Powszechna obecność banków i parabanków w mediach, głośne kampanie reklamowe sprawiają, że w świadomości społeczeństwa zapisuje się inny ich obraz. Posiadanie kredytu nie jest już postrzegane negatywnie. Wręcz przeciwnie – często staje się kluczem do spełnienia swoich potrzeb i urzeczywistnienia planów.

Na każdą potrzebę inny rodzaj kredytu

Decydując się na kredyt, w większości przypadków trzeba nastawić się na sporo pracy związanej ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Sporym ułatwieniem jest jednak fakt, że w wielu bankach znajdziemy kredyty dopasowane do poszczególnych potrzeb i rodzajów wydatków. Oto najczęściej spotykane rodzaje kredytów:

– kredyt hipoteczny – to kredyt, którego spłata zabezpieczona jest nieruchomością, np. domem, mieszkaniem lub działką;

– kredyt samochodowy – kredyt udzielany wyłącznie w celu zakupu pojazdu, a którego zabezpieczeniem jest owy pojazd.

– kredyt odnawialny – kredyt na rachunku bankowym, umożliwiający wypłacenie z niego większej ilości pieniędzy niż w rzeczywistości się tam znajduje. inaczej zwany debetem;

– kredyt konsumencki – kredyt, o którym mowa w ustawie o kredycie konsumenckim. Udzielany jest wyłącznie osobom fizycznym, na cele niezwiązane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą/zawodową i maksymalnie do kwoty 255 550 złotych. Kredyt ten pozwala szczególnie chronić prawa klienta. Do kredytów konsumenckich można zaliczyć kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel, bez konieczności informowania o tym banku.

Zanim weźmiesz jakikolwiek kredyt

Przygotowując się do wzięcia kredytu, zaopatrzmy się w komplet niezbędnych dokumentów. W zależności od banku może on być mniejszy lub większy, jednak na pewno zawsze warto posiadać:

– zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach,
– kopie rocznych rozliczeń podatkowych,
– dokument poświadczający obroty na naszym rachunku bankowym (jeśli kredyt bierzemy w innym banku niż posiadamy konto),
– dwa dokumenty tożsamości – np. dowód i prawo jazdy.

W przypadku niektórych kredytów, np. hipotecznych, potrzebne będą także dodatkowe zaświadczenia i dokumenty, o których możemy przeczytać na stronach internetowych poszczególnych banków.

Przed złożeniem podpisu warto bardzo dokładnie wczytać się w szczegóły umowy zawieranej z bankiem i pytać o wszelkie niejasności, jakie się pojawiają. Nie obawiajmy się dowiadywać o rzeczy, które teoretycznie powinny być dla nas oczywiste – często niezrozumienie czegoś na tym etapie skutkuje późniejszym niezadowoleniem. Lepiej być przez chwilę ‘natrętnym klientem’ niż później żałować niekorzystnej umowy.

 

Finanse i biznes
Jak poprawić swoją średnią sytuację finansową?

Pieniądze stanowią ważny element naszego codziennego życia. Każdego dnia korzystamy z pieniędzy do zaspokajania swoich podstawowych potrzeb. Wszelkie nadwyżki i oszczędności, można inwestować w dodatkowe przyjemności oraz rozrywki, takie jak na przykład egzotyczne wakacje lub nowe gadżety elektroniczne. Dodatkowa praca, dodatkowe pieniądze Większość osób, które posiada stałą pracę, może liczyć …

Finanse i biznes
Pożyczka i kredyt to nie to samo! Sprawdź, czym się różnią

Pojęcie pożyczki jest często używane zamiennie z pojęciem kredytu. Tymczasem według prawa są to dwa zupełnie różne produkty finansowe. Warto więc poznać ich dokładne znaczenie i warunki, zanim zdecydujemy się na któryś z nich. Pożyczka – najważniejsze cechy Podstawowym elementem, który odróżnia pożyczkę od kredytu jest to, że tą pierwszą …

Finanse i biznes
Odkryłeś niekorzystny zapis w umowie? Pomoże prawnik

Korzystanie z usług prawnych okazuje się przydatne w wielu okolicznościach. Kiedy nie wiemy, gdzie znaleźć wyjście z jakiejś skomplikowanej sytuacji prawnej, kiedy padniemy ofiarą oszustwa lub mamy wątpliwości wobec tego, czy dane zachowanie jakiejś osoby wobec nas jest dopuszczalne, czy nie – w każdej z tych sytuacji może pomóc nam …