Ile słów trzeba, by mówić o miłości?

Imprezy i rozrywka

Wystarczy słowo jeden gest nagle wiesz czego od życia chcesz… Tymi słowami rozpoczynał się jeden z najpopularniejszych polskich seriali opowiadający o miłości. Czy jednak rzeczywiście jedno słowo wystarczy, żeby opisać całe co bogactwo o którym mówimy?

 

Jedno słowo, tak wiele znaczeń

W języku polskim i innych językach występują słowa, które mają wiele znaczeń. Na przykład „zamek” może oznaczać średniowieczną twierdzę, fortyfikację, ale też część ubrania, która służy do jego zapinania. Jedno słowo odnosi się do dwóch zupełnie różnych od siebie przedmiotów. Choć słowo „miłość” opisuje rzeczywistości bardzo do siebie zbliżone i często ze sobą powiązane, to jednak pod tą jedną nazwą ukrywa się wiele znaczeń.

Relacja rodziców do ich dzieci

Pierwsze znaczenie miłości z jakim spotykamy się w naszym życiu to relacja jaką obdarzają nas rodzice, gdy przychodzimy na świat. Troska o nasze życie, o nasz rozwój, o nasze wychowanie i wprowadzenie w otaczającą nas rzeczywistość to właśnie miłość rodzicielska.

Bratnie dusze

Choć współcześnie o przyjaźni i o miłości mówi się jak o dwóch odmiennych pojęciach, to jednak nasi przodkowie używali tych słów zamiennie. W dawnych czasach czymś niespotykanym nie było mówienie do swoich przyjaciół, że się ich kocha lub miłuje. W ten sposób nasi dziadkowie wyrażali prawdę, która może w naszych czasach została lekko zapomniana. Prawdę o tym, jak powinno się traktować przyjaciół oraz o tym, żeby słowa tego nie nadużywać. Przyjacielem bowiem kiedyś nazywano bardzo bliskie osoby. Osoby tak bliskie i tak zaufane, jak członkowie własnej rodziny, różniące się od sióstr, braci, rodziców i dzieci tylko tym, że niedzieli z nami krwi. Dlaczego właśnie nazywało się ich przyjaciółmi, a nie krewnymi.

Zauroczenie, zakochanie

Kto z nas nie pamięta i nie uwielbia tego uczucia, gdy świat jest bardziej kolorowy, dźwięki piękniejsze, wszystko wydaje się możliwe, a w brzuchu trzepoczą motyle. To właśnie zakochanie nazywana też zauroczeniem. To jeden z pierwszych etapów miłości, który dzieli swoją nazwę z innymi opisywanymi tutaj rzeczywistościami.

Erotyka seks czułość

To bardzo ważna część naszego życia. Erotyka i seksualność to język ciała, który wyraża emocje i uczucia, zarezerwowane tylko dla nielicznych, wyjątkowych i najbliższych w naszym życiu osób. O akcie seksualnym zwykło się mówić „kochać się z kimś”, dlatego właśnie również i ta sfera życia śmiało może być określana słowem „miłość”.

Ubogość języka bogactwo intuicji

O miłości można śmiało powiedzieć, że to siła, która napędza nasze życie. Dzięki niej przychodzimy na świat, decydujemy się na założenie własnej rodziny, rodzimy własne potomstwo. Z miłości, niekiedy w dramatycznych sytuacjach, decydujemy się poświęcić nasze życie dla drugiego. W innych językach odnajdujemy odmienne wyrazy stosowane do nazwania tego wszystkiego co w języku polskim kryje się pod słowem „miłość”. I choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że język polski jest ubogi, to jednak zastosowanie właśnie jednego słowa kryje w sobie bardzo ważną intuicję. Wszystkie bowiem opisane powyżej rzeczywistości są do siebie podobne i łączy je jedna postawa. Coś co wyróżnia nas od zwierząt, coś co sprawia, że jesteśmy ludźmi.

 

Artykuł powstał dzięki www.basenopole.pl

Imprezy i rozrywka
Liczbowa krzyżówka

Łamigłówka sudoku została wymyślona i wstępnie opracowana w 1979 roku przez Amerykanina Howarda Garnsa. Początkowo nosiła nazwę Number Place. Popularność jednak zdobyła dopiero w roku 2005 roku, już jako sudoku. W tym samym roku również pojawiła się w Polsce. 15 czerwca 2005 r. opublikował ją tygodnik Polityka. Zasady Ostateczną nazwę …

Imprezy i rozrywka
Zajęcia dodatkowe w Twojej szkole

Jeśli jesteś pedagogiem to zapewne wiesz, jak ważne jest dla dzieci, aby miały zapewnionych mnóstwo rozrywek o charakterze edukacyjnym. im więcej uda się zrobić dla rozwoju mózgu dziecka już teraz, tym większe profity będzie ono czerpało w przyszłości ze swojej wiedzy i intelektu. Zajęcia dodatkowe – dlaczego są takie ważne? …

Imprezy i rozrywka
Jak schudnąć przed ślubem?

Ślub to taki moment w życiu każdej kobiety, podczas którego chce wyglądać się najpiękniej, zbliżyć do ideału. A co, jeśli do tego ideału, przynajmniej w jej opinii, brakuje paru centymetrów w talii czy udach mniej? I tu często pojawia się pomysł i wyzwanie: schudnę przed ślubem! Zmotywowana kobieta wylicza, ile …