Ile słów trzeba, by mówić o miłości?

Imprezy i rozrywka

Wystarczy słowo jeden gest nagle wiesz czego od życia chcesz… Tymi słowami rozpoczynał się jeden z najpopularniejszych polskich seriali opowiadający o miłości. Czy jednak rzeczywiście jedno słowo wystarczy, żeby opisać całe co bogactwo o którym mówimy?

 

Jedno słowo, tak wiele znaczeń

W języku polskim i innych językach występują słowa, które mają wiele znaczeń. Na przykład „zamek” może oznaczać średniowieczną twierdzę, fortyfikację, ale też część ubrania, która służy do jego zapinania. Jedno słowo odnosi się do dwóch zupełnie różnych od siebie przedmiotów. Choć słowo „miłość” opisuje rzeczywistości bardzo do siebie zbliżone i często ze sobą powiązane, to jednak pod tą jedną nazwą ukrywa się wiele znaczeń.

Relacja rodziców do ich dzieci

Pierwsze znaczenie miłości z jakim spotykamy się w naszym życiu to relacja jaką obdarzają nas rodzice, gdy przychodzimy na świat. Troska o nasze życie, o nasz rozwój, o nasze wychowanie i wprowadzenie w otaczającą nas rzeczywistość to właśnie miłość rodzicielska.

Bratnie dusze

Choć współcześnie o przyjaźni i o miłości mówi się jak o dwóch odmiennych pojęciach, to jednak nasi przodkowie używali tych słów zamiennie. W dawnych czasach czymś niespotykanym nie było mówienie do swoich przyjaciół, że się ich kocha lub miłuje. W ten sposób nasi dziadkowie wyrażali prawdę, która może w naszych czasach została lekko zapomniana. Prawdę o tym, jak powinno się traktować przyjaciół oraz o tym, żeby słowa tego nie nadużywać. Przyjacielem bowiem kiedyś nazywano bardzo bliskie osoby. Osoby tak bliskie i tak zaufane, jak członkowie własnej rodziny, różniące się od sióstr, braci, rodziców i dzieci tylko tym, że niedzieli z nami krwi. Dlaczego właśnie nazywało się ich przyjaciółmi, a nie krewnymi.

Zauroczenie, zakochanie

Kto z nas nie pamięta i nie uwielbia tego uczucia, gdy świat jest bardziej kolorowy, dźwięki piękniejsze, wszystko wydaje się możliwe, a w brzuchu trzepoczą motyle. To właśnie zakochanie nazywana też zauroczeniem. To jeden z pierwszych etapów miłości, który dzieli swoją nazwę z innymi opisywanymi tutaj rzeczywistościami.

Erotyka seks czułość

To bardzo ważna część naszego życia. Erotyka i seksualność to język ciała, który wyraża emocje i uczucia, zarezerwowane tylko dla nielicznych, wyjątkowych i najbliższych w naszym życiu osób. O akcie seksualnym zwykło się mówić „kochać się z kimś”, dlatego właśnie również i ta sfera życia śmiało może być określana słowem „miłość”.

Ubogość języka bogactwo intuicji

O miłości można śmiało powiedzieć, że to siła, która napędza nasze życie. Dzięki niej przychodzimy na świat, decydujemy się na założenie własnej rodziny, rodzimy własne potomstwo. Z miłości, niekiedy w dramatycznych sytuacjach, decydujemy się poświęcić nasze życie dla drugiego. W innych językach odnajdujemy odmienne wyrazy stosowane do nazwania tego wszystkiego co w języku polskim kryje się pod słowem „miłość”. I choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że język polski jest ubogi, to jednak zastosowanie właśnie jednego słowa kryje w sobie bardzo ważną intuicję. Wszystkie bowiem opisane powyżej rzeczywistości są do siebie podobne i łączy je jedna postawa. Coś co wyróżnia nas od zwierząt, coś co sprawia, że jesteśmy ludźmi.

 

Artykuł powstał dzięki www.basenopole.pl

Imprezy i rozrywka
Jak schudnąć przed ślubem?

Ślub to taki moment w życiu każdej kobiety, podczas którego chce wyglądać się najpiękniej, zbliżyć do ideału. A co, jeśli do tego ideału, przynajmniej w jej opinii, brakuje paru centymetrów w talii czy udach mniej? I tu często pojawia się pomysł i wyzwanie: schudnę przed ślubem! Zmotywowana kobieta wylicza, ile …

Imprezy i rozrywka
Planowanie ślubu i wesela – o czym pamiętać, zanim zaczniecie

Osoby, które są ze sobą w związku od dłuższego czasu, prędzej czy później zaczynają się zastanawiać – czy to już czas na ślub? Zwykle pierwsze zaczynają myśleć o tym kobiety, a temat ten wywoływany jest przez takie bodźce, jak śluby innych znajomych, artykuły w prasie kobiecej, mówiące jak przygotować się …

Imprezy i rozrywka
Jak wybrać projektor do kina domowego?

Dla osób ceniących sobie sporych rozmiarów ekran, ale nie posiadających kwoty pozwalającej na zakup naprawdę dużego telewizora (rozmiar ok. 82 cali to koszt blisko 10 000 złotych!) dobrą alternatywą są projektory. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu do salonu nie jest prosty. Rzutniki i najważniejsze kryteria ich wyboru Oczywiście przy wyborze odpowiedniego …