Tajemnicza moc imion

Imprezy i rozrywka

Lwia część współczesnych imion ma swoje korzenie w starożytności. Są to imion, które po przejściu wielu znaczących modyfikacji przebrnęły przez rzekę historii by kilka tysięcy lat później nadal nakładać swoje piętno na nowych obywatelach Ziemi. Od zarania dziejów, ludzkość przypisywała imionom moc, nadawała jej jakiejś pradawnej magii. Do dzisiaj wiele osób – na poważnie bądź ironicznie – doszukuje się nadprzyrodzonych właściwości imion. Często słyszymy, że: „Te Maćki to takie są”, „Zdecydowanie wyglądał mi na Kubę” lub „Zachowuje się jak typowa Kaśka’. Oczywiście główną przyczyną takiego stanu rzeczy są przesądy, ale również fakt, że starożytne odpowiedniki naszych współczesnych imion faktycznie coś znaczyły.

Etymologia imion

Większość współczesnych imion swoją genezą sięga wielu setek lat wstecz, w głąb historii naszej cywilizacji. Imię Piotr, pochodzi od greckiego słowa skała, a Wiktoria, to przekształcenie łacińskiego słowa oznaczającego zwycięstwo. Można mnożyć przykłady imion pochodzących od starych – greckich, łacińskich – imion. Jednak istnieją też inne etymologię. Doskonałym przykładem jest tutaj geneza imienia Grażyna. To towarzyszące nam od dawana imię miało swój początek w okolicach XV wieku, gdyż wymyślił je nie kto inny, ale narodowy wieszcz – Adam Mickiewicz. Dramat o takim właśnie tytule sprawił, że imię Grażyna na stałe zadomowiło się w naszej kulturze.
Popularne w Ameryce jest również nadawanie imion po rzeczach, miejscach czy postaciach, które blisko są sercom rodziców. Przykładem może być dziecko Davida Beckhama o imieniu Brooklin. Tam bowiem potomek sławnego piłkarza został poczęty.

Tajemnicza moc imion

Jest grupa ludzi, która przypisuje imionom pewne cechy charakteru, nadając im mistyczny charakter. To oczywiście brednie. Imiona nie mają wpływu na późniejsze zachowanie naszego dziecka. Oczywiście, pamiętać należy, że rówieśnicy bywają okrutni i zbyt wyróżniające się imię może sprawić, że nasza pociecha będzie przezywana czy prześladowana. A to – oczywiście – będzie miało znaczący wpływ na kształtowanie się jego charakteru w przyszłości. Brak więc związku przyczynowo skutkowego pomiędzy nadanym imieniem, a charakterem naszego dziecka może zostać zaburzony przez dodatkową zmienną. Niezbyt miłą i prawdopodobnie wybraną nam przez rodziców.
Nie przeszkadza to jednak nikomu by obchodzić imieniny, każdy bowiem powód do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi jest świetny. Dlatego mając w głowie fakt, że nadane nam imię czy znak zodiaku nie są w stanie kierować naszym losem, warto jednak czepiać się każdej możliwej okazji by zacieśniać więzi z naszymi najbliższymi.
Imieniny wypadają w takich, a nie innych dniach przez wzgląd na kościół katolicki, przypisujący każdemu niemal dniu w roku jakiegoś patrona. Jest to tradycja równie stara co sama wiara chrześcijańska. Warto pamiętać, że jeżeli nie jesteśmy pewni, który dzień z naszym imieniem świętować, najłatwiej będzie wybrać datę występującą bezpośrednio po naszych urodzinach. Znaczenia imion można znaleźć za darmo w internecie.

Imprezy i rozrywka
W duchowej i naukowej podróży z najlepszymi książkami

W dzisiejszym złożonym świecie, gdzie granice między nauką a duchowością stają się coraz bardziej płynne, dwie wyjątkowe publikacje rzucają światło na to, jak te dwa obszary mogą się przenikać i wzajemnie inspirować. Jezus mówi do ciebie autorstwa Sarah Young oraz Moda wiara i fantazja we współczesnej fizyce wszechświata napisane przez …

Imprezy i rozrywka
Czy u lutnika naprawimy tylko gitarę?

Bez wątpienia, jeśli chcemy powiedzieć coś na temat najbardziej popularnego instrumentu muzycznego, będzie to gitara, serwis gitar warszawa to coś o czym warto sobie powiedzieć. Statystycznie w naszych domach znajduje się najwięcej gitar i korzystają z nich muzycy o różnym stopniu zaawansowania. Trudno jest się dziwić takiemu stanowi rzeczy, ponieważ …

Imprezy i rozrywka
Nowoczesny Lifestyle

Kiedyś trendy modowe wyznaczali najznamienitsi projektanci. Dzisiaj – w dobie mediów społecznościowych oraz dostępu do ogromu informacji – może to być każdy z nas. Instragramowy modeling do ostatnimi czasy nie tylko moda ale też dla wielu Lifestyle. Cała branża internetowego modelingu opiera się na założeniach marketingowych. Im więcej jesteśmy w …