Jakie domy są obecnie najczęściej budowane i kupowane?

Dom i nieruchomości

Ruch na rynku nieruchomości nie ustaje. Nie przeszkodził mu nawet chwilowy (miejmy nadzieję) kryzys. Popyt na mieszkania nowe i z drugiej ręki nie maleje, a obok tego można zauważyć równie duże zainteresowanie domami – zarówno ich budowaniem, jak i kupnem gotowych. Jak dokładnie wyglądają obecne trendy w budownictwie, jakie domy budują Polacy i co sprzedaje się jako pierwsze?

Triumf minimalizmu – coraz mniejsze domy Polaków

Jak pokazują badania, obecnie Polacy rzadko kiedy budują wielkie rezydencje, chętniej też kupują coraz mniejsze domy.
Analizy przeprowadzone przez agencje oferujące zakup nieruchomości, wskazały wyraźnie, że metraże domów, które kupują Polacy, są obecnie coraz mniejsze. Medianą powierzchni domów, które były sprzedawane przez jest obecnie 152 metrów kwadratowych. Jeszcze rok temu wartość ta wynosiła 160 metrów kwadratowych. Największą popularnością wśród nieruchomości na sprzedaż cieszyły się jednak domy o powierzchni mniejszej niż 150 m kwadrarowych, zaś te o powierzchni ponad 200 metrów stanowiły mniej niż 30% sprzedaży.

Taki stan rzeczy można wytłumaczyć między innymi ostrożnym i dość niechętnym podejściem Polaków do korzystania z oferty kredytowej, a także po prostu niemożnością skorzystania z takiej oferty. Być może wpływ na to ma również rosnąca popularność fiozofii minimalizmu – Polacy powoli uczą się, że więcej wcale nie znaczy lepiej. Co ciekawe, rośnie także zainteresowanie domami segmentowymi, choć jeszcze jakiś czas temu bardziej popularne były wolnostojące domy. Duże domy oznaczają także większe wydatki na ogrzewanie, a Polacy myślą teraz bardziej ekonomicznie. Stawiamy na oszczędności wynikajace ze zmniejszenia przestrzeni do życia.

Najczęściej kupowane domy i standardowe ceny

Na jakie domy najczęściej decydują się Polacy i jaka kwotę wydają na nowy dom?
Jak wskazały analizy przeprowadzone przez agencje nieruchomości, domy najczęściej kupowane w ostatnich latach to te, które kosztowały mniej niż 600 tysięcy złotych. Ta grupa stanowi aż 2/3 wszystkich transakcji z tego okresu. Tylko nieliczna grupa osób mogła pozwolić sobie na kupno domu, którego wartość jest większa niż milion. Zwykle takie są domy o wyjątkowo dużej powierzchni lub położone najbliżej centrów miast. Ich nabywcami były osoby najzamożniejsze, finansujące zakup często z własnych oszczędności i posiadające zarobki znacznie powyżej średniej krajowej.

Jakimi kryteriami najczęściej kierują się nabywcy? Obecnie agencje i deweloperzy oferujący sprzedaż domu muszą mierzyć się z coraz bardziej wyśrubowanymi wymaganiami. Jeśli domy są z rynku wtórnego, to muszą być zbudowane po 2000 roku, mieć nowoczesne rozwiązania i technologie, być ładnie zaaranżowane, a przy tym oszczędne i niedrogie do utrzymania. Budynki, które przeznaczone są do remontu zwykle pomimo atrakcyjnej ceny nie cieszą się zbyt dużą popularnością. W przypadku nowych domów nabywcy poszukują przede wszystkim budynków pasywnych i umożliwiających ekologiczne, oszczędne życie.

 

Dom i nieruchomości
Ile kosztują płyty budowlane?

Płyty budowlane, takie jak płyta OSB, wiórowa, MDF, wykorzystywane są często w suchej zabudowie. Możliwe jest to ze względu na ich wytrzymałość, odporność na obciążenia i łatwość w montażu. Ich szeroki wybór pozwala na wybór takiej płyty budowlanej, która najlepiej spełni się w danej funkcji i spełni pokładane w niej …

Dom i nieruchomości
Homeoffice czyli jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w domu

Home office nie jest już trendem, lecz stał się częścią naszego życia codziennego, głównie z uwagi na panującą dookoła pandemię. Możliwość pracy z domu dla wielu osób okazała się być dużym ułatwieniem, jednak wymaga ona przystosowania własnej przestrzeni życiowej pod potrzeby domowego biura. Jak urządzić Home office Podstawą urządzenia miejsca …

Dom i nieruchomości
Kuchnia z drewna – jakie popularne kolory wybrać?

Popularne kolory w kuchni z drewna Jeżeli masz kuchnię urządzoną w naturalnym wybarwieniu drewna, powinieneś sprawdzić z jakim kolorem będzie się ona najlepiej komponowała, a także na jaką paletę barw postawić, aby całość prezentowała się estetycznie, gustownie i stylowo. Sięgnij po inspiracje i przeczytaj poniższy artykuł z praktycznymi poradami! Kolory …