Jakie domy są obecnie najczęściej budowane i kupowane?

Dom i nieruchomości

Ruch na rynku nieruchomości nie ustaje. Nie przeszkodził mu nawet chwilowy (miejmy nadzieję) kryzys. Popyt na mieszkania nowe i z drugiej ręki nie maleje, a obok tego można zauważyć równie duże zainteresowanie domami – zarówno ich budowaniem, jak i kupnem gotowych. Jak dokładnie wyglądają obecne trendy w budownictwie, jakie domy budują Polacy i co sprzedaje się jako pierwsze?

Triumf minimalizmu – coraz mniejsze domy Polaków

Jak pokazują badania, obecnie Polacy rzadko kiedy budują wielkie rezydencje, chętniej też kupują coraz mniejsze domy.
Analizy przeprowadzone przez agencje oferujące zakup nieruchomości, wskazały wyraźnie, że metraże domów, które kupują Polacy, są obecnie coraz mniejsze. Medianą powierzchni domów, które były sprzedawane przez jest obecnie 152 metrów kwadratowych. Jeszcze rok temu wartość ta wynosiła 160 metrów kwadratowych. Największą popularnością wśród nieruchomości na sprzedaż cieszyły się jednak domy o powierzchni mniejszej niż 150 m kwadrarowych, zaś te o powierzchni ponad 200 metrów stanowiły mniej niż 30% sprzedaży.

Taki stan rzeczy można wytłumaczyć między innymi ostrożnym i dość niechętnym podejściem Polaków do korzystania z oferty kredytowej, a także po prostu niemożnością skorzystania z takiej oferty. Być może wpływ na to ma również rosnąca popularność fiozofii minimalizmu – Polacy powoli uczą się, że więcej wcale nie znaczy lepiej. Co ciekawe, rośnie także zainteresowanie domami segmentowymi, choć jeszcze jakiś czas temu bardziej popularne były wolnostojące domy. Duże domy oznaczają także większe wydatki na ogrzewanie, a Polacy myślą teraz bardziej ekonomicznie. Stawiamy na oszczędności wynikajace ze zmniejszenia przestrzeni do życia.

Najczęściej kupowane domy i standardowe ceny

Na jakie domy najczęściej decydują się Polacy i jaka kwotę wydają na nowy dom?
Jak wskazały analizy przeprowadzone przez agencje nieruchomości, domy najczęściej kupowane w ostatnich latach to te, które kosztowały mniej niż 600 tysięcy złotych. Ta grupa stanowi aż 2/3 wszystkich transakcji z tego okresu. Tylko nieliczna grupa osób mogła pozwolić sobie na kupno domu, którego wartość jest większa niż milion. Zwykle takie są domy o wyjątkowo dużej powierzchni lub położone najbliżej centrów miast. Ich nabywcami były osoby najzamożniejsze, finansujące zakup często z własnych oszczędności i posiadające zarobki znacznie powyżej średniej krajowej.

Jakimi kryteriami najczęściej kierują się nabywcy? Obecnie agencje i deweloperzy oferujący sprzedaż domu muszą mierzyć się z coraz bardziej wyśrubowanymi wymaganiami. Jeśli domy są z rynku wtórnego, to muszą być zbudowane po 2000 roku, mieć nowoczesne rozwiązania i technologie, być ładnie zaaranżowane, a przy tym oszczędne i niedrogie do utrzymania. Budynki, które przeznaczone są do remontu zwykle pomimo atrakcyjnej ceny nie cieszą się zbyt dużą popularnością. W przypadku nowych domów nabywcy poszukują przede wszystkim budynków pasywnych i umożliwiających ekologiczne, oszczędne życie.

 

Dom i nieruchomości
Zaszalej kolorem, czyli trendy designu, które ożywią każde wnętrze

Urządzając mieszkanie warto zaznajomić się z najnowszymi trendami i optymalizującymi powierzchnię pomysłami architektów. Trendy, które płyną ze stolic europejskich krajów (między innymi: Warszawa, Sztokholm, czy Mediolan) śmiało stawiają na żywe kolorystycznie akcenty. Możesz postawić na neonowe dodatki i elementy dekoracyjne, ale możesz wybrać też kolorowe zestawy wypoczynkowe i zaskoczyć wszystkich …

Dom i nieruchomości
Budowa ziemianki

Czy popularne lata temu ziemianki to dzisiaj przeżytek? Okazuje się, że niekoniecznie. Na ich budowę w swoim ogrodzie decyduje się obecnie wiele osób. Ziemianka nie musi być przecież obskurną dziurą w ziemi. Coraz modniejsze jest robienie z nich estetycznych, zewnętrznych spiżarni, które stają się prawdziwą ozdobą podwórka. Czym właściwie są …

Dom i nieruchomości
Przy wystroju wnętrz nie zapominaj o podłodze!

Urządzając wnętrze gotowe do zamieszkania zazwyczaj zaczynamy od największych mebli: kanapy, stołu, regału, potem dobieramy te mniejsze – krzesła, półki, pufy. Dalej jest czas na dekoracje i elementy wyposażenia. Dobieramy ozdobne poduszki, kapy, doniczki… i gdzieś po drodze orientujemy się, że zupełnie nie pomyśleliśmy o tym, co położyć na podłogę. …