Przy wystroju wnętrz nie zapominaj o podłodze!

Dom i nieruchomości

Urządzając wnętrze gotowe do zamieszkania zazwyczaj zaczynamy od największych mebli: kanapy, stołu, regału, potem dobieramy te mniejsze – krzesła, półki, pufy. Dalej jest czas na dekoracje i elementy wyposażenia. Dobieramy ozdobne poduszki, kapy, doniczki… i gdzieś po drodze orientujemy się, że zupełnie nie pomyśleliśmy o tym, co położyć na podłogę. Niby bez dywanów i wycieraczek można się obejść, ale dobrze dobrane, mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza.

Co zmienia dywan?

Chociaż niektórzy uważają, że wnętrze pokoju może funkcjonować bez dywanu, jest wiele argumentów za tym, aby taki położyć w pokoju, korytarzu czy nawet na schodach. Dywany nie tylko dekorują wnętrze – ich rolą jest również stworzenie bardziej przytulnego wystroju, stworzenie ciepłej i miękkiej bariery chroniącej kontakt bosych stóp z podłogą, a także, co bywa równie ważne – wyciszenie wnętrza. Jest to przydatne zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku.

Dywany w sklepach są obecnie dostępne w tak szerokiej gamie kolorów i wzorów, że do każdego pomieszczenia można z powodzeniem coś dopasować. Tym, którzy mają problem z wyborem, podpowiadamy, że warto stosować się prostej zasady: do wnętrz, w których występuje wiele barw i wzorów najlepiej pasują dywany jednobarwne i stonowane, natomiast te wzorzyste idealnie uzupełnią wnętrze o jednolitym wystroju. Kolorystykę można dobierać na zasadzie uzupełnienia tej panującej w pomieszczeniu, czyli jeśli np. w pokoju dominuje kolor niebieski, dywan może być granatowy lub błękitny. Innym ciekawym pomysłem jest zabawa kontrastami – wówczas do takiego wnętrza wprowadźmy żółty lub pomarańczowy dywan.

Oczywiście, żeby dywan wyglądał dobrze nie możemy go pozostawić samego sobie. Dotyczy to zwłaszcza dywanów w jasnych kolorach. Nie wystarczy regularne odkurzanie – co jakiś czas trzeba wykonać też pranie dywanów. Można to zrobić samemu, albo skorzystać z usługi specjalisty, który przyjdzie do domu i sprzątnie jednocześnie wszystkie dywany w domu. Warto to zrobić przynajmniej raz w roku, a w przypadku dywanów białych czy z długim, jasnym włosiem – nawet częściej.

Oryginalne wycieraczki

Otwartość wobec odwiedzających nas gości możemy wyrażać już od progu. Wystarczy do tego odpowiednia wycieraczka. Jest ona również idealnym sposobem, by przekazać swoje nastawienie do świata i poglądy. A czasami pełni ona rolę po prostu dekoracji, zwłaszcza gdy w wystroju wnętrz dbamy o detale. Nie można zapominać także o walorach praktycznych – dostępne obecnie wycieraczki posiadają doskonałe właściwości, uodparniające je na ścieranie, działanie wilgoci czy promieni słonecznych. Nie straszne będą im więc żadne warunki zewnętrzne – w każdej pogodzie zachowają swój świeży wygląd. Polecamy umieścić wycieraczkę nie tylko przed drzwiami zewnętrznymi, ale również przy wyjściu na balkon, taras czy zejściu do piwnicy. Ułatwią one czyszczenie podłóg, zabezpieczając je przed wnoszeniem brudu i kurzu do wnętrza mieszkania, chronią też przed zarysowaniami i uszkodzeniami.

 

Dom i nieruchomości
Dlaczego meble z litego drewna są inwestycją na całe życie?

Meble z litego drewna od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich trwałość, elegancja i naturalne piękno sprawiają, że są wyborem wielu osób, które pragną wprowadzić do swoich wnętrz ciepło i klasyczny styl. W tym artykule przedstawimy, dlaczego meble z litego drewna są inwestycją na całe życie, jakie korzyści niesie za …

Dom i nieruchomości
Ile kosztuje wypranie koca w pralni?

Pralnie chemiczna to niezwykle wygodna pomoc w utrzymaniu czystości. Wiąże się jednak z ponoszeniem pewnych kosztów. Ale koszt wyprania koca w pralni może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak jego rozmiar, rodzaj materiału, z którego jest wykonany, oraz region, w którym znajduje się pralnia. Zrozumienie tych różnic …

Dom i nieruchomości
Kreatywne Rozwiązania dla Małych Salonów

Aranżacja małego salonu może być wyzwaniem, ale też okazją do wykazania się kreatywnością i innowacyjnością. Wykorzystując inteligentne rozwiązania i praktyczne pomysły, można stworzyć funkcjonalną i stylową przestrzeń, nawet w ograniczonym metrażu. Powiązane posty: Jak urządzić idealny salon fryzjerski? Salon samochodowy Toyota Styl skandynawski w salonie: Harmonia czystej formy i funkcjonalności …