Przy wystroju wnętrz nie zapominaj o podłodze!

Dom i nieruchomości

Urządzając wnętrze gotowe do zamieszkania zazwyczaj zaczynamy od największych mebli: kanapy, stołu, regału, potem dobieramy te mniejsze – krzesła, półki, pufy. Dalej jest czas na dekoracje i elementy wyposażenia. Dobieramy ozdobne poduszki, kapy, doniczki… i gdzieś po drodze orientujemy się, że zupełnie nie pomyśleliśmy o tym, co położyć na podłogę. Niby bez dywanów i wycieraczek można się obejść, ale dobrze dobrane, mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza.

Co zmienia dywan?

Chociaż niektórzy uważają, że wnętrze pokoju może funkcjonować bez dywanu, jest wiele argumentów za tym, aby taki położyć w pokoju, korytarzu czy nawet na schodach. Dywany nie tylko dekorują wnętrze – ich rolą jest również stworzenie bardziej przytulnego wystroju, stworzenie ciepłej i miękkiej bariery chroniącej kontakt bosych stóp z podłogą, a także, co bywa równie ważne – wyciszenie wnętrza. Jest to przydatne zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku.

Dywany w sklepach są obecnie dostępne w tak szerokiej gamie kolorów i wzorów, że do każdego pomieszczenia można z powodzeniem coś dopasować. Tym, którzy mają problem z wyborem, podpowiadamy, że warto stosować się prostej zasady: do wnętrz, w których występuje wiele barw i wzorów najlepiej pasują dywany jednobarwne i stonowane, natomiast te wzorzyste idealnie uzupełnią wnętrze o jednolitym wystroju. Kolorystykę można dobierać na zasadzie uzupełnienia tej panującej w pomieszczeniu, czyli jeśli np. w pokoju dominuje kolor niebieski, dywan może być granatowy lub błękitny. Innym ciekawym pomysłem jest zabawa kontrastami – wówczas do takiego wnętrza wprowadźmy żółty lub pomarańczowy dywan.

Oczywiście, żeby dywan wyglądał dobrze nie możemy go pozostawić samego sobie. Dotyczy to zwłaszcza dywanów w jasnych kolorach. Nie wystarczy regularne odkurzanie – co jakiś czas trzeba wykonać też pranie dywanów. Można to zrobić samemu, albo skorzystać z usługi specjalisty, który przyjdzie do domu i sprzątnie jednocześnie wszystkie dywany w domu. Warto to zrobić przynajmniej raz w roku, a w przypadku dywanów białych czy z długim, jasnym włosiem – nawet częściej.

Oryginalne wycieraczki

Otwartość wobec odwiedzających nas gości możemy wyrażać już od progu. Wystarczy do tego odpowiednia wycieraczka. Jest ona również idealnym sposobem, by przekazać swoje nastawienie do świata i poglądy. A czasami pełni ona rolę po prostu dekoracji, zwłaszcza gdy w wystroju wnętrz dbamy o detale. Nie można zapominać także o walorach praktycznych – dostępne obecnie wycieraczki posiadają doskonałe właściwości, uodparniające je na ścieranie, działanie wilgoci czy promieni słonecznych. Nie straszne będą im więc żadne warunki zewnętrzne – w każdej pogodzie zachowają swój świeży wygląd. Polecamy umieścić wycieraczkę nie tylko przed drzwiami zewnętrznymi, ale również przy wyjściu na balkon, taras czy zejściu do piwnicy. Ułatwią one czyszczenie podłóg, zabezpieczając je przed wnoszeniem brudu i kurzu do wnętrza mieszkania, chronią też przed zarysowaniami i uszkodzeniami.

 

Dom i nieruchomości
Ile kosztują płyty budowlane?

Płyty budowlane, takie jak płyta OSB, wiórowa, MDF, wykorzystywane są często w suchej zabudowie. Możliwe jest to ze względu na ich wytrzymałość, odporność na obciążenia i łatwość w montażu. Ich szeroki wybór pozwala na wybór takiej płyty budowlanej, która najlepiej spełni się w danej funkcji i spełni pokładane w niej …

Dom i nieruchomości
Homeoffice czyli jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w domu

Home office nie jest już trendem, lecz stał się częścią naszego życia codziennego, głównie z uwagi na panującą dookoła pandemię. Możliwość pracy z domu dla wielu osób okazała się być dużym ułatwieniem, jednak wymaga ona przystosowania własnej przestrzeni życiowej pod potrzeby domowego biura. Jak urządzić Home office Podstawą urządzenia miejsca …

Dom i nieruchomości
Kuchnia z drewna – jakie popularne kolory wybrać?

Popularne kolory w kuchni z drewna Jeżeli masz kuchnię urządzoną w naturalnym wybarwieniu drewna, powinieneś sprawdzić z jakim kolorem będzie się ona najlepiej komponowała, a także na jaką paletę barw postawić, aby całość prezentowała się estetycznie, gustownie i stylowo. Sięgnij po inspiracje i przeczytaj poniższy artykuł z praktycznymi poradami! Kolory …