Przy wystroju wnętrz nie zapominaj o podłodze!

Dom i nieruchomości

Urządzając wnętrze gotowe do zamieszkania zazwyczaj zaczynamy od największych mebli: kanapy, stołu, regału, potem dobieramy te mniejsze – krzesła, półki, pufy. Dalej jest czas na dekoracje i elementy wyposażenia. Dobieramy ozdobne poduszki, kapy, doniczki… i gdzieś po drodze orientujemy się, że zupełnie nie pomyśleliśmy o tym, co położyć na podłogę. Niby bez dywanów i wycieraczek można się obejść, ale dobrze dobrane, mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza.

Co zmienia dywan?

Chociaż niektórzy uważają, że wnętrze pokoju może funkcjonować bez dywanu, jest wiele argumentów za tym, aby taki położyć w pokoju, korytarzu czy nawet na schodach. Dywany nie tylko dekorują wnętrze – ich rolą jest również stworzenie bardziej przytulnego wystroju, stworzenie ciepłej i miękkiej bariery chroniącej kontakt bosych stóp z podłogą, a także, co bywa równie ważne – wyciszenie wnętrza. Jest to przydatne zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku.

Dywany w sklepach są obecnie dostępne w tak szerokiej gamie kolorów i wzorów, że do każdego pomieszczenia można z powodzeniem coś dopasować. Tym, którzy mają problem z wyborem, podpowiadamy, że warto stosować się prostej zasady: do wnętrz, w których występuje wiele barw i wzorów najlepiej pasują dywany jednobarwne i stonowane, natomiast te wzorzyste idealnie uzupełnią wnętrze o jednolitym wystroju. Kolorystykę można dobierać na zasadzie uzupełnienia tej panującej w pomieszczeniu, czyli jeśli np. w pokoju dominuje kolor niebieski, dywan może być granatowy lub błękitny. Innym ciekawym pomysłem jest zabawa kontrastami – wówczas do takiego wnętrza wprowadźmy żółty lub pomarańczowy dywan.

Oczywiście, żeby dywan wyglądał dobrze nie możemy go pozostawić samego sobie. Dotyczy to zwłaszcza dywanów w jasnych kolorach. Nie wystarczy regularne odkurzanie – co jakiś czas trzeba wykonać też pranie dywanów. Można to zrobić samemu, albo skorzystać z usługi specjalisty, który przyjdzie do domu i sprzątnie jednocześnie wszystkie dywany w domu. Warto to zrobić przynajmniej raz w roku, a w przypadku dywanów białych czy z długim, jasnym włosiem – nawet częściej.

Oryginalne wycieraczki

Otwartość wobec odwiedzających nas gości możemy wyrażać już od progu. Wystarczy do tego odpowiednia wycieraczka. Jest ona również idealnym sposobem, by przekazać swoje nastawienie do świata i poglądy. A czasami pełni ona rolę po prostu dekoracji, zwłaszcza gdy w wystroju wnętrz dbamy o detale. Nie można zapominać także o walorach praktycznych – dostępne obecnie wycieraczki posiadają doskonałe właściwości, uodparniające je na ścieranie, działanie wilgoci czy promieni słonecznych. Nie straszne będą im więc żadne warunki zewnętrzne – w każdej pogodzie zachowają swój świeży wygląd. Polecamy umieścić wycieraczkę nie tylko przed drzwiami zewnętrznymi, ale również przy wyjściu na balkon, taras czy zejściu do piwnicy. Ułatwią one czyszczenie podłóg, zabezpieczając je przed wnoszeniem brudu i kurzu do wnętrza mieszkania, chronią też przed zarysowaniami i uszkodzeniami.

 

Dom i nieruchomości
Zaszalej kolorem, czyli trendy designu, które ożywią każde wnętrze

Urządzając mieszkanie warto zaznajomić się z najnowszymi trendami i optymalizującymi powierzchnię pomysłami architektów. Trendy, które płyną ze stolic europejskich krajów (między innymi: Warszawa, Sztokholm, czy Mediolan) śmiało stawiają na żywe kolorystycznie akcenty. Możesz postawić na neonowe dodatki i elementy dekoracyjne, ale możesz wybrać też kolorowe zestawy wypoczynkowe i zaskoczyć wszystkich …

Dom i nieruchomości
Budowa ziemianki

Czy popularne lata temu ziemianki to dzisiaj przeżytek? Okazuje się, że niekoniecznie. Na ich budowę w swoim ogrodzie decyduje się obecnie wiele osób. Ziemianka nie musi być przecież obskurną dziurą w ziemi. Coraz modniejsze jest robienie z nich estetycznych, zewnętrznych spiżarni, które stają się prawdziwą ozdobą podwórka. Czym właściwie są …

Dom i nieruchomości
Jakie domy są obecnie najczęściej budowane i kupowane?

Ruch na rynku nieruchomości nie ustaje. Nie przeszkodził mu nawet chwilowy (miejmy nadzieję) kryzys. Popyt na mieszkania nowe i z drugiej ręki nie maleje, a obok tego można zauważyć równie duże zainteresowanie domami – zarówno ich budowaniem, jak i kupnem gotowych. Jak dokładnie wyglądają obecne trendy w budownictwie, jakie domy …