Budowa ziemianki

Dom i nieruchomości

Czy popularne lata temu ziemianki to dzisiaj przeżytek? Okazuje się, że niekoniecznie. Na ich budowę w swoim ogrodzie decyduje się obecnie wiele osób. Ziemianka nie musi być przecież obskurną dziurą w ziemi. Coraz modniejsze jest robienie z nich estetycznych, zewnętrznych spiżarni, które stają się prawdziwą ozdobą podwórka.

Czym właściwie są ziemianki?

Ziemianka to inaczej piwnica zagłębiona w ziemi, w której utrzymuje się stała temperatura niezależnie od pory roku (zwykle jest to między 5 a 8 stopni Celsjusza). Ma ona także swój specyficzny mikroklimat. Warunki te sprawiają, że możliwe jest tam bezpieczne przechowywanie warzyw i owoców. Warzywa takie jak marchew, pietruszka, seler czy buraki (generalnie korzeniowe) potrafią zachować w ziemiance świeżość nawet przez 9 miesięcy lub więcej. Przez pół roku świeże będą przechowywane w ziemiance ziemniaki i cebule oraz owoce takie jak jabłka i gruszki. Nie znaczy to, że nie można składować tam innych owoców lub warzyw. Również będą tam świeże dłużej, niż wytrzymałyby w spiżarni w budynku. Wiele osób wykorzystuje ziemianki również po to, by trzymać tam przetwory czy domowe wina i nalewki.

Gdzie najlepiej budować ziemianki?

Aby ziemianka właściwie spełniała swoją rolę, jej budowa powinna być dobrze zaplanowana. Przede wszystkim, budowla musi znaleźć się w odpowiednim miejscu – zacienionym, suchym, najlepiej też, aby wejście znajdowało się od strony północnej, żeby nie nagrzewało się w słoneczne dni. Jeśli zamierzamy wykonać ją estetycznie, taka ziemianka nie musi być wcale ukryta na końcu działki – równie dobrze może zdobić ogród, stojąc w jego głównej części.

Budowa ziemianki – materiały i kolejne kroki

Współczesne ziemianki budowane są zazwyczaj z bloczków betonowych lub gotowych elementów, takich jak kręgi kanalizacyjne czy szamba. Do ich budowy wykorzystuje się również folie hydroizolacyjne i rury PCV. Zewnętrzną część można dodatkowo obudować ozdobnymi cegłami.

Początek budowy to oczywiście wykop, który powinien sięgać minimum na 2 metry w głąb ziemi. Wykop zabezpiecza się deskami, wylewa się beton na dno i wykonuje pierwszą izolację, która ma chronić przed wodą podłogę. Następnie przychodzi czas na ściany, ich deskowanie i zbrojenie, z pozostawieniem miejsca na wentylację. Wybetonowaną przestrzeń podlewamy regularnie przez 4 tygodnie, czekając aż stwardnieje. Następnie można przejść do budowy schodów prowadzących do środka, układania posadzki, a później tworzenie stropu. O ile pierwsze czynności może wykonać laik, w przypadku stropu lepiej skorzystać z pomocy kogoś z doświadczeniem.

Są już na rynku firmy, które oferują budowę ziemianek od A do Z, tworząc je według gotowych projektów lub zgodnie z planami inwestora. Tak wykonane ziemianki są prawdziwą ozdobą podwórka, która świetnie wygląda w otoczeniu kwitnących krzewów lub z dachem porośniętym specjalnie dobranymi gatunkami trawy i mchu. Jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na budowę – to inwestycja, z której będziemy korzystać przez lata.

 

Dom i nieruchomości
Zaszalej kolorem, czyli trendy designu, które ożywią każde wnętrze

Urządzając mieszkanie warto zaznajomić się z najnowszymi trendami i optymalizującymi powierzchnię pomysłami architektów. Trendy, które płyną ze stolic europejskich krajów (między innymi: Warszawa, Sztokholm, czy Mediolan) śmiało stawiają na żywe kolorystycznie akcenty. Możesz postawić na neonowe dodatki i elementy dekoracyjne, ale możesz wybrać też kolorowe zestawy wypoczynkowe i zaskoczyć wszystkich …

Dom i nieruchomości
Przy wystroju wnętrz nie zapominaj o podłodze!

Urządzając wnętrze gotowe do zamieszkania zazwyczaj zaczynamy od największych mebli: kanapy, stołu, regału, potem dobieramy te mniejsze – krzesła, półki, pufy. Dalej jest czas na dekoracje i elementy wyposażenia. Dobieramy ozdobne poduszki, kapy, doniczki… i gdzieś po drodze orientujemy się, że zupełnie nie pomyśleliśmy o tym, co położyć na podłogę. …

Dom i nieruchomości
Jakie domy są obecnie najczęściej budowane i kupowane?

Ruch na rynku nieruchomości nie ustaje. Nie przeszkodził mu nawet chwilowy (miejmy nadzieję) kryzys. Popyt na mieszkania nowe i z drugiej ręki nie maleje, a obok tego można zauważyć równie duże zainteresowanie domami – zarówno ich budowaniem, jak i kupnem gotowych. Jak dokładnie wyglądają obecne trendy w budownictwie, jakie domy …