Budowa ziemianki

Dom i nieruchomości

Czy popularne lata temu ziemianki to dzisiaj przeżytek? Okazuje się, że niekoniecznie. Na ich budowę w swoim ogrodzie decyduje się obecnie wiele osób. Ziemianka nie musi być przecież obskurną dziurą w ziemi. Coraz modniejsze jest robienie z nich estetycznych, zewnętrznych spiżarni, które stają się prawdziwą ozdobą podwórka.

Czym właściwie są ziemianki?

Ziemianka to inaczej piwnica zagłębiona w ziemi, w której utrzymuje się stała temperatura niezależnie od pory roku (zwykle jest to między 5 a 8 stopni Celsjusza). Ma ona także swój specyficzny mikroklimat. Warunki te sprawiają, że możliwe jest tam bezpieczne przechowywanie warzyw i owoców. Warzywa takie jak marchew, pietruszka, seler czy buraki (generalnie korzeniowe) potrafią zachować w ziemiance świeżość nawet przez 9 miesięcy lub więcej. Przez pół roku świeże będą przechowywane w ziemiance ziemniaki i cebule oraz owoce takie jak jabłka i gruszki. Nie znaczy to, że nie można składować tam innych owoców lub warzyw. Również będą tam świeże dłużej, niż wytrzymałyby w spiżarni w budynku. Wiele osób wykorzystuje ziemianki również po to, by trzymać tam przetwory czy domowe wina i nalewki.

Gdzie najlepiej budować ziemianki?

Aby ziemianka właściwie spełniała swoją rolę, jej budowa powinna być dobrze zaplanowana. Przede wszystkim, budowla musi znaleźć się w odpowiednim miejscu – zacienionym, suchym, najlepiej też, aby wejście znajdowało się od strony północnej, żeby nie nagrzewało się w słoneczne dni. Jeśli zamierzamy wykonać ją estetycznie, taka ziemianka nie musi być wcale ukryta na końcu działki – równie dobrze może zdobić ogród, stojąc w jego głównej części.

Budowa ziemianki – materiały i kolejne kroki

Współczesne ziemianki budowane są zazwyczaj z bloczków betonowych lub gotowych elementów, takich jak kręgi kanalizacyjne czy szamba. Do ich budowy wykorzystuje się również folie hydroizolacyjne i rury PCV. Zewnętrzną część można dodatkowo obudować ozdobnymi cegłami.

Początek budowy to oczywiście wykop, który powinien sięgać minimum na 2 metry w głąb ziemi. Wykop zabezpiecza się deskami, wylewa się beton na dno i wykonuje pierwszą izolację, która ma chronić przed wodą podłogę. Następnie przychodzi czas na ściany, ich deskowanie i zbrojenie, z pozostawieniem miejsca na wentylację. Wybetonowaną przestrzeń podlewamy regularnie przez 4 tygodnie, czekając aż stwardnieje. Następnie można przejść do budowy schodów prowadzących do środka, układania posadzki, a później tworzenie stropu. O ile pierwsze czynności może wykonać laik, w przypadku stropu lepiej skorzystać z pomocy kogoś z doświadczeniem.

Są już na rynku firmy, które oferują budowę ziemianek od A do Z, tworząc je według gotowych projektów lub zgodnie z planami inwestora. Tak wykonane ziemianki są prawdziwą ozdobą podwórka, która świetnie wygląda w otoczeniu kwitnących krzewów lub z dachem porośniętym specjalnie dobranymi gatunkami trawy i mchu. Jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na budowę – to inwestycja, z której będziemy korzystać przez lata.

 

Dom i nieruchomości
Jak urządzić małą jasną kuchnię: Inspiracje, pomysły i praktyczne porady

Urządzenie kuchni to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi staje każdy właściciel mieszkania. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przestronnym wnętrzem, czy ograniczoną przestrzenią, kuchnia musi być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Mała jasna kuchnia to marzenie wielu osób, które cenią sobie komfort, elegancję i przytulność w jednym. …

Dom i nieruchomości
Dlaczego meble z litego drewna są inwestycją na całe życie?

Meble z litego drewna od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich trwałość, elegancja i naturalne piękno sprawiają, że są wyborem wielu osób, które pragną wprowadzić do swoich wnętrz ciepło i klasyczny styl. W tym artykule przedstawimy, dlaczego meble z litego drewna są inwestycją na całe życie, jakie korzyści niesie za …

Dom i nieruchomości
Salon z aneksem kuchennym – praktyczne porady, jak stworzyć funkcjonalną i stylową przestrzeń

Coraz więcej osób decyduje się na otwarte wnętrza, które łączą salon z kuchnią, co daje przestronność i możliwość swobodnego aranżowania przestrzeni. Połączenie tych dwóch funkcji wymaga jednak przemyślanego podejścia, by uniknąć chaosu i stworzyć harmonijny wystrój. Odpowiednia aranżacja salonu z aneksem kuchennym może całkowicie odmienić wygląd mieszkania i wprowadzić do …