Budowa ziemianki

Dom i nieruchomości

Czy popularne lata temu ziemianki to dzisiaj przeżytek? Okazuje się, że niekoniecznie. Na ich budowę w swoim ogrodzie decyduje się obecnie wiele osób. Ziemianka nie musi być przecież obskurną dziurą w ziemi. Coraz modniejsze jest robienie z nich estetycznych, zewnętrznych spiżarni, które stają się prawdziwą ozdobą podwórka.

Czym właściwie są ziemianki?

Ziemianka to inaczej piwnica zagłębiona w ziemi, w której utrzymuje się stała temperatura niezależnie od pory roku (zwykle jest to między 5 a 8 stopni Celsjusza). Ma ona także swój specyficzny mikroklimat. Warunki te sprawiają, że możliwe jest tam bezpieczne przechowywanie warzyw i owoców. Warzywa takie jak marchew, pietruszka, seler czy buraki (generalnie korzeniowe) potrafią zachować w ziemiance świeżość nawet przez 9 miesięcy lub więcej. Przez pół roku świeże będą przechowywane w ziemiance ziemniaki i cebule oraz owoce takie jak jabłka i gruszki. Nie znaczy to, że nie można składować tam innych owoców lub warzyw. Również będą tam świeże dłużej, niż wytrzymałyby w spiżarni w budynku. Wiele osób wykorzystuje ziemianki również po to, by trzymać tam przetwory czy domowe wina i nalewki.

Gdzie najlepiej budować ziemianki?

Aby ziemianka właściwie spełniała swoją rolę, jej budowa powinna być dobrze zaplanowana. Przede wszystkim, budowla musi znaleźć się w odpowiednim miejscu – zacienionym, suchym, najlepiej też, aby wejście znajdowało się od strony północnej, żeby nie nagrzewało się w słoneczne dni. Jeśli zamierzamy wykonać ją estetycznie, taka ziemianka nie musi być wcale ukryta na końcu działki – równie dobrze może zdobić ogród, stojąc w jego głównej części.

Budowa ziemianki – materiały i kolejne kroki

Współczesne ziemianki budowane są zazwyczaj z bloczków betonowych lub gotowych elementów, takich jak kręgi kanalizacyjne czy szamba. Do ich budowy wykorzystuje się również folie hydroizolacyjne i rury PCV. Zewnętrzną część można dodatkowo obudować ozdobnymi cegłami.

Początek budowy to oczywiście wykop, który powinien sięgać minimum na 2 metry w głąb ziemi. Wykop zabezpiecza się deskami, wylewa się beton na dno i wykonuje pierwszą izolację, która ma chronić przed wodą podłogę. Następnie przychodzi czas na ściany, ich deskowanie i zbrojenie, z pozostawieniem miejsca na wentylację. Wybetonowaną przestrzeń podlewamy regularnie przez 4 tygodnie, czekając aż stwardnieje. Następnie można przejść do budowy schodów prowadzących do środka, układania posadzki, a później tworzenie stropu. O ile pierwsze czynności może wykonać laik, w przypadku stropu lepiej skorzystać z pomocy kogoś z doświadczeniem.

Są już na rynku firmy, które oferują budowę ziemianek od A do Z, tworząc je według gotowych projektów lub zgodnie z planami inwestora. Tak wykonane ziemianki są prawdziwą ozdobą podwórka, która świetnie wygląda w otoczeniu kwitnących krzewów lub z dachem porośniętym specjalnie dobranymi gatunkami trawy i mchu. Jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na budowę – to inwestycja, z której będziemy korzystać przez lata.

 

Dom i nieruchomości
Ile kosztują płyty budowlane?

Płyty budowlane, takie jak płyta OSB, wiórowa, MDF, wykorzystywane są często w suchej zabudowie. Możliwe jest to ze względu na ich wytrzymałość, odporność na obciążenia i łatwość w montażu. Ich szeroki wybór pozwala na wybór takiej płyty budowlanej, która najlepiej spełni się w danej funkcji i spełni pokładane w niej …

Dom i nieruchomości
Homeoffice czyli jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w domu

Home office nie jest już trendem, lecz stał się częścią naszego życia codziennego, głównie z uwagi na panującą dookoła pandemię. Możliwość pracy z domu dla wielu osób okazała się być dużym ułatwieniem, jednak wymaga ona przystosowania własnej przestrzeni życiowej pod potrzeby domowego biura. Jak urządzić Home office Podstawą urządzenia miejsca …

Dom i nieruchomości
Kuchnia z drewna – jakie popularne kolory wybrać?

Popularne kolory w kuchni z drewna Jeżeli masz kuchnię urządzoną w naturalnym wybarwieniu drewna, powinieneś sprawdzić z jakim kolorem będzie się ona najlepiej komponowała, a także na jaką paletę barw postawić, aby całość prezentowała się estetycznie, gustownie i stylowo. Sięgnij po inspiracje i przeczytaj poniższy artykuł z praktycznymi poradami! Kolory …