Katar – przyczyny, objawy, sposoby leczenia.

Zdrowie

Katar to inaczej mówiąc nieżyt błony śluzowej nosa. W pierwszych dniach infekcji jest on wodnisty, uczucie zatkania nosa wynika zaś z obrzęku błony śluzowej. W kolejnej fazie infekcji dochodzi do zalęgania w nosie gęstej, lepkiej wydzieliny, która ogranicza swobodny przepływ powietrza przez przewody nosowe.

 

W nocy zatkany nos może utrudniać spokojny sen, natomiast u niemowląt powoduje problemy ze ssaniem. Katar najczęściej towarzyszy przeziębieniu, grypie i innym infekcjom górnych dróg oddechowych. Znamienita większość stosowanych aktualnie preparatów na katar nie działa na przyczynę kataru a jedynie na jego objawy. Leki te zwężają naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęk tkanek i zwiększają drożność nosa. Mogą być stosowane miejscowo na błonę śluzową w postaci kropli lub maści ale również doustnie w postaci syropów i tabletek. Jeżeli katar nie ustępuje i utrzymuje się dłużej niż dziesięć dni, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu dalszej diagnozy przyczyny kataru.

Katara a zdrowie

Natomiast leków na katar nie wolno stosować dłużej niż 3 dni, a po między każdą kolejną kuracją należy zachować co najmniej 10 dni przerwy. W przeciwnym razie katar powróci i szybko nie uda się go pozbyć, można w taki sposób nabawić się kataru polekowego oraz uzależnienia. Stosując leki doustne należy pamiętać, że wpływają one na cały organizm. Jest to bardzo istotne szczególnie u osób, które posiadają choroby przewlekłe takie jak nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca. Bardzo pomocne może okazać się nawilżanie powietrza w pomieszczeniach gdzie chory spędza najwięcej czasu oraz w sypialni. Ponadto inhalacje z soli fizjologicznej do nosa lub leki na bazie obojętnych nawilżaczy naturalnie poprawiających drożność nosa. Pozbycie się nadmiaru wydzieliny z nosa jest bardzo ważne ponieważ jej nadmiar zalegający w górnych drogach oddechowych może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego a w konsekwencji konieczności zastosowania antybiotyku w celu leczniczym. Konsultacja z lekarzem jest konieczna w przypadku kataru zatokowego, zapalenia zatok, lub zapalenia ucha. Zdarza się to dosyć rzadko, najczęściej wystarczające są preparaty dostępne bez recepty w aptece lub domowe sposoby. Trzeba również pamiętać, że katar wodnisty bez innych towarzyszących objawów w postaci gorączki, bólu glowy, bólu gardła, może być wywołany alergią na różne substancje chemiczne lub organiczne. Aby złagodzić objawy należy przede wszystkim dużo pić, stosować inhalacje wodą z solą, lub preparatami ziołowymi zawierającymi tymianek lub szałwię.

Zdrowie
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się norowirusa?

Norowirus ma znaczący wpływ na zasoby opieki zdrowotnej. Pielęgniarki mogą zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się, dbając o odpowiednią higienę rąk i środki kontroli infekcji. Norowirus – pierwotnie znany jako wirus Norwalk – jest jednym z głównych organizmów odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Taksonomicznie jest to kaliciwirus; jest to jednoniciowy, …

Zdrowie
Najciekawsze zabiegi rehabilitacyjne

Terapia oraz rehabilitacja stały się integralną częścią każdej praktyki medycznej. Nie można mówić o leczeniu wielu schorzeń, szczególnie natury ortopedycznej oraz mięśniowej, bez wspomnienia o praktykach, które je uzupełniają. Fizykoterpia pomaga powrócić do pełnej sprawności po wielu urazach. Obecna lista usług ośrodków specjalistycznych zajmujących się fizjoterapią jest niezwykle długa i …

Uroda
Otyłość oraz odchudzanie

Szaleństwo związane z doskonałą sylwetką nasila się wraz z nadejściem lata. Każdy zaczyna patrzeć na swój brzuch i zastanawiać się skąd wzięła się ta tkanka tłuszczowa. Wtedy właśnie galopem rzucamy się by przystąpić do operacji „Odchudzanie. Jednak ta metoda zazwyczaj odbije się na nas jeszcze gorzej niż całkowite zaniechanie problemu. …