Pieniądz – fascynująca historia

Finanse i biznes

Badanie historii i rozwoju pieniądza oraz handlu to niezwykle interesująca część historii. Ponieważ handel i towarzyszący mu pieniądz to jeden z ważniejszych elementów rozwoju naszej cywilizacji, historia ta jest niezwykle bogata oraz dobrze udokumentowana.

Dlaczego zainteresować się tą historią

Pieniądze towarzyszyły ludzkości już w czasach starożytnych. To właśnie wynalezienie pieniądza pozwoliło na rozwój handlu, który z kolei przyczynił się do intensywnego rozwoju poszczególnych ludów i całych cywilizacji. Pieniądze i handel towarzyszą nam na co dzień, podobnie było też w minionych epokach i zamierzchłych czasach. Właśnie dlatego poznawanie tego działu historii pozwala na odkrycie codziennego życia naszych przodków.

Wiek XXI – czas intensywnych zmian

Wiek XX i XXI to czasu bardzo intensywnego rozwoju ludzkości. Upowszechnienie elektryczności, budowa infrastruktury drogowej, upowszechnienie podróży za pomocą samolotów, dotarcie na księżyc czy wynalezienie komputerów i Internetu to tylko niektóre i najważniejsze odkrycia osiągnięcia jakie ludzkość poczyniła w tym czasie. W sposób równie intensywny rozwijały się środki i metody płatności. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpowszechniejsza była płatność gotówkowa. Dziś w roku 2020 w Polsce korzysta z niej coraz mniej osób.

Karta kredytowa – sposób na lepsze zarządzanie finansami

Karta kredytowa to wynalazek, który stał się bardzo popularny w XXI wieku. Dzięki niej musimy mieć przy sobie gotówki. Wystarczy nam jedynie kawałek plastiku aby dokonywać płatności. Tym co wyróżnia kartę kredytową od innych kart płatniczych jest możliwość płacenia za produkty, nawet jeżeli w danym momencie nie posiadamy wymaganej kwoty pieniędzy. Na koncie przypisanym do naszej karty gromadzimy dług, który pod koniec miesiąca musimy uregulować. Wiele osób właśnie z tego powodu obawia się używania kart kredytowych. Boi się wpadnięcia w spiralę długów. Jednak przy odpowiednim zarządzaniu kartą kredytową możemy odnieść wiele sukcesów. Jeżeli tylko będziemy pamiętać o tym, aby w przewidzianym czasie spłacać swoje zadłużenie, dzięki korzyściom wynikającą z płatności kartami kredytowymi możemy oszczędzać. Wiele banków oferuje swoim klientom atrakcyjne programy zniżkowe w zamian za płacenie właśnie ich kartą kredytową.

Płatności zbliżeniowe – szybkość i wygoda

Jeszcze do niedawna każda płatność kartą wymagała wprowadzenie jej do terminala oraz wypisania zabezpieczającego kodu PIN. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa jednak przy dokonywaniu wielu płatności na małe kwoty każdorazowe wpisywanie ciągu cyfr była dla użytkowników bardziej kłopotliwa niż płacenie gotówką. Płatności zbliżeniowe pozwalają na płacenie za zakupy do pewnej niskiej kwoty bez konieczności wprowadzania karty do terminala oraz wpisywania PINu. Aby uchronić użytkowników przed utratą wszystkich swoich środków w przypadku kradzieży karty, raz na jakiś czas konieczne jest wprowadzenie kodu PIN.

BLIK – nowa era płatności

W XXI wieku przedmiotem, bez którego trudno jest się obejść jest smartfon. Nowoczesne i inteligentne telefony komórkowe towarzyszą nam niemal przez cały dzień. Dzięki technologii BLIK możemy dokonywać płatności naszymi telefonami nawet jeżeli nie są one wyposażone w moduł NFC. Wystarczy mieć zainstalowaną aplikację banku, połączenie z Internetem, poprosić o czterocyfrowy kod wpisać, go na terminalu, potwierdzić na telefonie i płatność gotowa. Dzięki temu możemy nosić przy sobie o wiele mniej rzeczy.

Artykuł powstał dzięki www.b-mail.com.pl

Finanse i biznes
Kto może prowadzić księgę przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów jest znana każdej firmie. Mają bowiem obowiązek prowadzenia ją niemal wszyscy właściciele firm. Zwolnieni z obowiązku są jedynie ci, którzy z określonych przyczyn nie muszą się rozliczać w tradycyjny sposób, ponieważ dokonują tego na indywidualnych zasadach. Jeżeli już ktoś ma taką konieczność, aby prowadzić księgę przychodów …

Finanse i biznes
Jak pracuje nowoczesny księgowy?

Nowoczesne metody wykorzystywane w księgowości sprawiają, że wystawianie faktur i wiele innych rzeczy jest o wiele łatwiejsze, ale tylko pod warunkiem, że korzysta się z najlepszych programów. Wtedy też można bez problemu robić wszystko to, co potrzebne jest to tego, aby księgowość zawsze była na najwyższym możliwym poziomie.   Dodatkowe …

Finanse i biznes
Co pomoże w prowadzeniu działalności

W celu uproszczenia spraw związanych z księgowością niektóre osoby niepotrzebnie wydają swoje pieniądze na rzeczy, które i tak niczego nie zmieniają. Warto sobie to uświadomić, aby nie popełniać tego błędu i nie wydawać więcej niż jest to konieczne. Z kolei najlepszym sposobem na poprawienie wyników swoich księgowych jest wysłanie ich …