Pieniądz – fascynująca historia

Finanse i biznes

Badanie historii i rozwoju pieniądza oraz handlu to niezwykle interesująca część historii. Ponieważ handel i towarzyszący mu pieniądz to jeden z ważniejszych elementów rozwoju naszej cywilizacji, historia ta jest niezwykle bogata oraz dobrze udokumentowana.

Dlaczego zainteresować się tą historią

Pieniądze towarzyszyły ludzkości już w czasach starożytnych. To właśnie wynalezienie pieniądza pozwoliło na rozwój handlu, który z kolei przyczynił się do intensywnego rozwoju poszczególnych ludów i całych cywilizacji. Pieniądze i handel towarzyszą nam na co dzień, podobnie było też w minionych epokach i zamierzchłych czasach. Właśnie dlatego poznawanie tego działu historii pozwala na odkrycie codziennego życia naszych przodków.

Wiek XXI – czas intensywnych zmian

Wiek XX i XXI to czasu bardzo intensywnego rozwoju ludzkości. Upowszechnienie elektryczności, budowa infrastruktury drogowej, upowszechnienie podróży za pomocą samolotów, dotarcie na księżyc czy wynalezienie komputerów i Internetu to tylko niektóre i najważniejsze odkrycia osiągnięcia jakie ludzkość poczyniła w tym czasie. W sposób równie intensywny rozwijały się środki i metody płatności. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpowszechniejsza była płatność gotówkowa. Dziś w roku 2020 w Polsce korzysta z niej coraz mniej osób.

Karta kredytowa – sposób na lepsze zarządzanie finansami

Karta kredytowa to wynalazek, który stał się bardzo popularny w XXI wieku. Dzięki niej musimy mieć przy sobie gotówki. Wystarczy nam jedynie kawałek plastiku aby dokonywać płatności. Tym co wyróżnia kartę kredytową od innych kart płatniczych jest możliwość płacenia za produkty, nawet jeżeli w danym momencie nie posiadamy wymaganej kwoty pieniędzy. Na koncie przypisanym do naszej karty gromadzimy dług, który pod koniec miesiąca musimy uregulować. Wiele osób właśnie z tego powodu obawia się używania kart kredytowych. Boi się wpadnięcia w spiralę długów. Jednak przy odpowiednim zarządzaniu kartą kredytową możemy odnieść wiele sukcesów. Jeżeli tylko będziemy pamiętać o tym, aby w przewidzianym czasie spłacać swoje zadłużenie, dzięki korzyściom wynikającą z płatności kartami kredytowymi możemy oszczędzać. Wiele banków oferuje swoim klientom atrakcyjne programy zniżkowe w zamian za płacenie właśnie ich kartą kredytową.

Płatności zbliżeniowe – szybkość i wygoda

Jeszcze do niedawna każda płatność kartą wymagała wprowadzenie jej do terminala oraz wypisania zabezpieczającego kodu PIN. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa jednak przy dokonywaniu wielu płatności na małe kwoty każdorazowe wpisywanie ciągu cyfr była dla użytkowników bardziej kłopotliwa niż płacenie gotówką. Płatności zbliżeniowe pozwalają na płacenie za zakupy do pewnej niskiej kwoty bez konieczności wprowadzania karty do terminala oraz wpisywania PINu. Aby uchronić użytkowników przed utratą wszystkich swoich środków w przypadku kradzieży karty, raz na jakiś czas konieczne jest wprowadzenie kodu PIN.

BLIK – nowa era płatności

W XXI wieku przedmiotem, bez którego trudno jest się obejść jest smartfon. Nowoczesne i inteligentne telefony komórkowe towarzyszą nam niemal przez cały dzień. Dzięki technologii BLIK możemy dokonywać płatności naszymi telefonami nawet jeżeli nie są one wyposażone w moduł NFC. Wystarczy mieć zainstalowaną aplikację banku, połączenie z Internetem, poprosić o czterocyfrowy kod wpisać, go na terminalu, potwierdzić na telefonie i płatność gotowa. Dzięki temu możemy nosić przy sobie o wiele mniej rzeczy.

Artykuł powstał dzięki www.b-mail.com.pl

Finanse i biznes
Czy firmy zajmujące się drukowaniem są dzisiaj jeszcze potrzebne?

Czy w dzisiejszych czasach kiedy drukarki są tanie i powszechnie dostępne warto zlecać drukowanie profesjonalną firmom? Okazuje się, że tak.   Wynalazek, który odmienił naszą historię Pismo to niewątpliwie jeden z tych wynalazków, który w bardzo dużym stopniu przyczynił się do rozwoju cywilizacji i społeczeństwa. Zapisywanie myśli, wydarzeń i nazwisk …

Finanse i biznes
Pszczoła – najlepszy przyjaciel człowieka

Chodź przyjęło się mówić, że najlepszym przyjacielem człowieka i jest pies, to jednak naukowcy zgodnie twierdzą, że jest nim pszczoła. Ze względu na liczne korzyści jakie ludzie mogą osiągać z ich działalności, to właśnie pszczoły zostały docenione przez naukowców. Ogromna pustynia Wyobraźmy sobie świat bez trawy, drzew, krzewów. Świat pozbawiony …

Finanse i biznes
Czy sam dziennikarz wystarczy do powstania tekstu?

Wielu z nas czyta codziennie gazety, ma swoje ulubione tytuły, może nawet sowich ulubionych autorów. Jednak czy wiemy jak wiele osób ma wpływ na tekst, który trafia do nas? Gazeta –przykład pracy zespołowej Nad powstaniem gazety nie pracują tylko dziennikarze. Aby ktoś mógł kupić w kiosku swój ulubiony dziennik lub …