Rodzaje kaszlu, przyczyny i sposoby leczenia.
- By : Ponklub.com.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: kaszel, sport, zdrowie
Niezależnie od przyczyny kaszlu zawsze ma on na celu usunięcie ciał obcych z dróg oddechowych. Kaszel odruchowy powoduje mrowienie w gardle i jest typowy dla wrażliwości na zimne powietrze, często zwiastuje zbliżające się przeziębienie. Przyczyną przeziębienia są najczęściej wirusy po mimo nazwy sugerującej, że może ono wystąpić w wyniku ochłodzenie ciała do temperatury powodującej stan chorobowy. Mimo wszystko aby uchronić się przed uciążliwym kaszlem należy wystrzegać się przemarznięcia stóp, także przy długich spacerach oraz przy uprawianiu sport ów zimowych.
Od tego również często zaczynają się przeziębienia i kaszel. Jeśli już tak się nam stanie możemy wziąć ciepłą kąpiel oraz wymoczyć nogi w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Pokasływanie i odchrząkiwanie jest z reguły uwarunkowane psychosomatycznie. Akupresura wykazuje skuteczność w walce z kaszlem w przypadkach gdy występuje konieczność przerwania odruchu sterowanego przez mózg. Masowanie punktu Lu 5 znajdującego się w zagięciu łokcia po stronie kciuka. Masowanie 4 razy dziennie przez minutę, najpierw na prawej a następnie na lewej ręce okrężnymi ruchami pomaga na nerwowe pokasływanie i odchrząkiwanie. Głęboki kaszel z odkrztuszaniem sygnalizuje poważną chorobę górnych dróg oddechowych. Kaszel może być objawem licznych chorób.
Kaszel, a zdrowie
Jeśli natomiast odkrztuszamy zabarwioną wydzielinę, dodatkowo jeśli występują silne bóle przy kasłaniu lub jeżeli daje się słyszeć świsty czy rzężenia konieczna jest wizyta u lekarza. Konsultacja medyczna jest wskazana także jeśli kaszel trwa dłużej niż 2 – 3 tygodnie. W łagodnych objawach można rozpocząć samoleczenie za pomocą leków domowych takich jak: inhalacje z rumianku i tymianku, inhalacje parowe z kopru włoskiego, syrop z cebuli, prawoślaz, można zastosować ciepłe grzane piwo, efekty przynosi także spożywanie rzodkwi czarnej. Można także zastosować gotowe preparaty dostępne w aptece bez recepty. Mogą to być syropy i pastylki do ssania, na bazie prawoślazu, porostu islandzkiego, lub zawierające gwajakol. Gwajakol działa wykrztuśnie wykazuje dużą skuteczność w leczeniu kaszlu, jednak często także powoduje działania uboczne jak oszołomienie i wymioty. Leki homeopatyczne również wykazują skuteczność w leczeniu kaszlu jednak przed rozpoczęciem leczenia trzeba dokładnie przeanalizować przyczyny jego powstania. Kaszel drapiący albo kurczowy może występować przy astmie i krztuścu. Jeżeli samoleczenie oraz leczenie preparatami dostępnymi bez recepty nie przynosi rezultatów a kaszel się nasila należy skonsultować się z lekarzem w celu szukania przyczyny kaszlu.