Czy sam dziennikarz wystarczy do powstania tekstu?

Finanse i biznes

Wielu z nas czyta codziennie gazety, ma swoje ulubione tytuły, może nawet sowich ulubionych autorów. Jednak czy wiemy jak wiele osób ma wpływ na tekst, który trafia do nas?

Gazeta –przykład pracy zespołowej

Nad powstaniem gazety nie pracują tylko dziennikarze. Aby ktoś mógł kupić w kiosku swój ulubiony dziennik lub tygodnik, wiele osób musi pracować nad jego powstaniem. O profilu danej gazety i tematyce, którą będzie się zajmowała decydują jej właściciele lub rada nadzorcza. O poszczególnych tematach decyduje tzw. „naczelny” wraz z kierownikami działów. Gdy dziennikarz przygotuje tekst do pracy wkraczają jeszcze dwie osoby.

Bardziej doświadczony dziennikarz

Redaktorem zazwyczaj zostaje osoba, która wcześniej przez wiele lat pracowała w roli dziennikarza. Osoba, która na dziennikarskiej pracy zjadała zęby i teraz może odpowiadać nie tylko za swoją pracę, ale również za innych pracowników. Co należy do obowiązków redaktora? To właśnie z nim pozostali dziennikarze konsultują swoje tematy, zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i pracując nad ostatecznym efektem. Redaktor dokładnie czyta teksty dostarczone przez dziennikarzy i nanosi na nie poprawki. Nie dotyczą one jednak poprawności językowej i frazeologicznej. Redaktor decyduje czy tekst spełnia kryteria etyki dziennikarskiej, czy dany wątek jest wart szerszego omówienia o ostatecznie – czy tekst trafi do publikacji. Redaktor, jako przełożony pozostały dziennikarzy pilnuje też terminowości, odpowiada za pozyskiwanie nowych członków zespołu.

Kim jest korektor i czym się zajmuje

Każdy z tekstów, zanim zostanie przeznaczony do druku musi spełnić szereg kryteriów. Nie może być przecież mowy o błędach interpunkcyjnych, ortograficznych, literówkach, przekręconych nazwiskach, czy pomylonych datach. W tekście, który trafia do druku nie mogą się też pojawić źle użyte związki frazeologiczne czy niezrozumiałe połączenie wyrazów. Cały tekst musi być logiczny, przejrzysty i zrozumiały dla czytelnika. Znalezienie i wyeliminowanie wszelkich defektów na poziomie ortografii, interpunkcji, logiki czy poprawności języka to zadanie właśnie dla korektora.

Studia czy doświadczenie?

Istnieją zawody, gdzie bez specjalistycznych studiów i praktyk ani rusz. Nikt przecież nie chce, aby leczył nas niedouczony i niewykwalifikowany lekarza, a ciężko sobie wyobrazić by tak specjalistyczną wiedzę mógł zdobyć inaczej niż podczas kilkuletnich studiów. Istnieją jednak profesje, w których o wiele cenniejsze okazuje się doświadczenie zawodowe, niż teoretyczne wykształcenie. Tak właśnie jest z zawodami związanymi ze profesjami pisanym. Osoby pracujące na stanowisku korektora lub redaktora często już podczas studiów rozpoczynają zdobywanie cennego doświadczenia, które staje się dla nich o wiele cenniejszym atutem niż sam dyplom ukończenia studiów. Nie znaczy to jednak, że w ich przypadku studia nie mają znaczenia. Chodzi raczej o to, aby niezbędna wiedza szła w parze równomiernie z nie mniej ważnym doświadczeniem zawodowym.

 

Artykuł powstał dzięki www.k-2druk.pl

Finanse i biznes
Czy firmy zajmujące się drukowaniem są dzisiaj jeszcze potrzebne?

Czy w dzisiejszych czasach kiedy drukarki są tanie i powszechnie dostępne warto zlecać drukowanie profesjonalną firmom? Okazuje się, że tak.   Wynalazek, który odmienił naszą historię Pismo to niewątpliwie jeden z tych wynalazków, który w bardzo dużym stopniu przyczynił się do rozwoju cywilizacji i społeczeństwa. Zapisywanie myśli, wydarzeń i nazwisk …

Finanse i biznes
Pszczoła – najlepszy przyjaciel człowieka

Chodź przyjęło się mówić, że najlepszym przyjacielem człowieka i jest pies, to jednak naukowcy zgodnie twierdzą, że jest nim pszczoła. Ze względu na liczne korzyści jakie ludzie mogą osiągać z ich działalności, to właśnie pszczoły zostały docenione przez naukowców. Ogromna pustynia Wyobraźmy sobie świat bez trawy, drzew, krzewów. Świat pozbawiony …

Finanse i biznes
Pieniądz – fascynująca historia

Badanie historii i rozwoju pieniądza oraz handlu to niezwykle interesująca część historii. Ponieważ handel i towarzyszący mu pieniądz to jeden z ważniejszych elementów rozwoju naszej cywilizacji, historia ta jest niezwykle bogata oraz dobrze udokumentowana. Dlaczego zainteresować się tą historią Pieniądze towarzyszyły ludzkości już w czasach starożytnych. To właśnie wynalezienie pieniądza …