Czy sam dziennikarz wystarczy do powstania tekstu?

Finanse i biznes

Wielu z nas czyta codziennie gazety, ma swoje ulubione tytuły, może nawet sowich ulubionych autorów. Jednak czy wiemy jak wiele osób ma wpływ na tekst, który trafia do nas?

Gazeta –przykład pracy zespołowej

Nad powstaniem gazety nie pracują tylko dziennikarze. Aby ktoś mógł kupić w kiosku swój ulubiony dziennik lub tygodnik, wiele osób musi pracować nad jego powstaniem. O profilu danej gazety i tematyce, którą będzie się zajmowała decydują jej właściciele lub rada nadzorcza. O poszczególnych tematach decyduje tzw. „naczelny” wraz z kierownikami działów. Gdy dziennikarz przygotuje tekst do pracy wkraczają jeszcze dwie osoby.

Bardziej doświadczony dziennikarz

Redaktorem zazwyczaj zostaje osoba, która wcześniej przez wiele lat pracowała w roli dziennikarza. Osoba, która na dziennikarskiej pracy zjadała zęby i teraz może odpowiadać nie tylko za swoją pracę, ale również za innych pracowników. Co należy do obowiązków redaktora? To właśnie z nim pozostali dziennikarze konsultują swoje tematy, zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i pracując nad ostatecznym efektem. Redaktor dokładnie czyta teksty dostarczone przez dziennikarzy i nanosi na nie poprawki. Nie dotyczą one jednak poprawności językowej i frazeologicznej. Redaktor decyduje czy tekst spełnia kryteria etyki dziennikarskiej, czy dany wątek jest wart szerszego omówienia o ostatecznie – czy tekst trafi do publikacji. Redaktor, jako przełożony pozostały dziennikarzy pilnuje też terminowości, odpowiada za pozyskiwanie nowych członków zespołu.

Kim jest korektor i czym się zajmuje

Każdy z tekstów, zanim zostanie przeznaczony do druku musi spełnić szereg kryteriów. Nie może być przecież mowy o błędach interpunkcyjnych, ortograficznych, literówkach, przekręconych nazwiskach, czy pomylonych datach. W tekście, który trafia do druku nie mogą się też pojawić źle użyte związki frazeologiczne czy niezrozumiałe połączenie wyrazów. Cały tekst musi być logiczny, przejrzysty i zrozumiały dla czytelnika. Znalezienie i wyeliminowanie wszelkich defektów na poziomie ortografii, interpunkcji, logiki czy poprawności języka to zadanie właśnie dla korektora.

Studia czy doświadczenie?

Istnieją zawody, gdzie bez specjalistycznych studiów i praktyk ani rusz. Nikt przecież nie chce, aby leczył nas niedouczony i niewykwalifikowany lekarza, a ciężko sobie wyobrazić by tak specjalistyczną wiedzę mógł zdobyć inaczej niż podczas kilkuletnich studiów. Istnieją jednak profesje, w których o wiele cenniejsze okazuje się doświadczenie zawodowe, niż teoretyczne wykształcenie. Tak właśnie jest z zawodami związanymi ze profesjami pisanym. Osoby pracujące na stanowisku korektora lub redaktora często już podczas studiów rozpoczynają zdobywanie cennego doświadczenia, które staje się dla nich o wiele cenniejszym atutem niż sam dyplom ukończenia studiów. Nie znaczy to jednak, że w ich przypadku studia nie mają znaczenia. Chodzi raczej o to, aby niezbędna wiedza szła w parze równomiernie z nie mniej ważnym doświadczeniem zawodowym.

 

Artykuł powstał dzięki www.k-2druk.pl

Finanse i biznes
Kto może prowadzić księgę przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów jest znana każdej firmie. Mają bowiem obowiązek prowadzenia ją niemal wszyscy właściciele firm. Zwolnieni z obowiązku są jedynie ci, którzy z określonych przyczyn nie muszą się rozliczać w tradycyjny sposób, ponieważ dokonują tego na indywidualnych zasadach. Jeżeli już ktoś ma taką konieczność, aby prowadzić księgę przychodów …

Finanse i biznes
Jak pracuje nowoczesny księgowy?

Nowoczesne metody wykorzystywane w księgowości sprawiają, że wystawianie faktur i wiele innych rzeczy jest o wiele łatwiejsze, ale tylko pod warunkiem, że korzysta się z najlepszych programów. Wtedy też można bez problemu robić wszystko to, co potrzebne jest to tego, aby księgowość zawsze była na najwyższym możliwym poziomie.   Dodatkowe …

Finanse i biznes
Co pomoże w prowadzeniu działalności

W celu uproszczenia spraw związanych z księgowością niektóre osoby niepotrzebnie wydają swoje pieniądze na rzeczy, które i tak niczego nie zmieniają. Warto sobie to uświadomić, aby nie popełniać tego błędu i nie wydawać więcej niż jest to konieczne. Z kolei najlepszym sposobem na poprawienie wyników swoich księgowych jest wysłanie ich …