Body Mass Index – co to takiego, jak go wyznaczyć i interpretować?
- By : Ponklub.com.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: dieta
Określenie prawidłowej masy ciała, to niewątpliwie zadanie dla dietetyka. Każdy człowiek jest inny, ma odmienną budowę ciała, inną zawartość tkanki tłuszczowej czy ciężar masy kostnej. Profesjonalny dietetyk bierze te wszystkie czynniki pod uwagę, gdy na konsultacji podaje nam wprost ile powinniśmy ważyć. Jednak w prosty sposób, możemy samodzielnie określić, jaka w przybliżeniu jest nasza pożądana masa ciała.
Czym jest wskaźnik body mass index?
Tłumacząc wprost z języka angielskiego, jest to po prostu wskaźnik masy ciała. Warto dodać jeszcze jedno kluczowe słowo – prawidłowej masy ciała. Interpretacją wyliczonego BMI zajmiemy się poniżej, teraz jeszcze kilka słów wyjaśnienia. Najistotniejsza jest informacja, że posługiwać się nim należy, tylko w przypadku analizy masy ciała u osób dorosłych. Zdecydowanie nie jest miarodajny u dzieci poniżej 14 roku życia. Z kolei, osoby wyjątkowo wysportowane i umięśnione, mogą mieć nieco zawyżony wynik, a to z uwagi, na znaczny ciężar masy mięśniowej. Oczywiście wyliczenia takiego nie ma też sensu interpretować u kobiet w stanie błogosławionym.
Jak wyznaczyć wskaźnik prawidłowej masy ciała?
Określenie indeksu masy ciała jest banalnie proste. W internecie znajdziemy szereg pomocnych kalkulatorów. A mając wzór, nawet samodzielnie wyznaczymy swój indeks. Wystarczy, że znamy masę ciała i wzrost. Podzielić należy wagę (wyrażoną w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (wyrażony w metrach). Przykładowo dla osoby ważącej 55kg i mierzącej 165cm wzrostu, BMI wyniesie 20,2. Posługując się funtami (lb) i calami (in), obliczenia przeprowadzamy analogicznie, a wynik mnożymy razy 703.
Interpretacja wyliczonego wskaźnika i ew. dieta
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), określiła graniczną wartość wskaźnika prawidłowej masy ciała, powyżej której zaczyna się nadwaga. Liczbą tą jest 25, choć obecnie coraz więcej dietetyków bije na alarm, że jest to wartość zbyt niska. Tak czy inaczej, oficjalnie funkcjonuje podział, gdzie wynik: poniżej 16 – oznacza wygłodzenie, 16-17 – wychudzenie, 17-18,5 – niedowaga, 18,5-25 – pożądana masa ciała, 25-29 – nadwaga, 30-35 – otyłość, 35-40 – duża otyłość, powyżej 40 – otyłość chorobliwa.